У господарстві часто доводиться щось шліфувати, зчищати старе лакофарбове покриття. Найбільше роботи з деревиною. Мало хто із виробників продає ідеальні вироби. Хіба що столяра. А якщо і є ідеально оброблені дошки, то ціна у них така, що мимоволі захочеш відшліфувати їх сам. Навіть з урахуванням того, що робота нудна та нецікава. Тому, шліфувальна машинка по дереву – один з інструментів, який має бути в домашньому арсеналі.
Зміст
Види, призначення, особливості роботи
Існують різні типи шліфувальних машин, які виконують один тип робіт, але з різними результатами. Є інструмент для грубого (попереднього), середнього (проміжного) і тонкого (фінішного) шліфування. Частина інструменту може виконувати навіть полірування.
Щоб вибрати шліфувальну машинку по дереву, спочатку потрібно визначитися, для якого типу робіт вона вам потрібна. Для грубого шліфування – вирівнювання нерівностей, перепадів по висоті – підходить один тип, під фінішне шліфування – доведення до ідеалу – інший тип. Причому обидві завдання можна вирішити з використанням різного типу обладнання.
КШМ – кутова шліфувальна машинка
Всім відому болгарку також можна використовувати для шліфування деревини. З функцією грубого шліфування вона справляється непогано. З усіх можливих інструментів цей – найпродуктивніший. Якщо необхідно швидко вирівняти великі за площею дерев’яні поверхні – шліфування підлоги, стіни, зрубу – це робота для КШМ. Мінус – поверхня виходить дуже нерівною, вирівнювати всі ями та горби доводиться довго. Якщо на зрубі це ще пройде, то для будь-яких столярних робіт результат незадовільний. Якщо є можливість придбати інший інструмент, використовувати КШМ для шліфування дерева не варто.
Для болгарки є спеціальні насадки для шліфування деревини. Найкращий варіант – пелюсткові або тарілчасті кола з наждачним папером різної зернистості. При їх установці робоча площина знаходиться нижче за захисний кожух, працювати безпечно, рухатися можна в будь-якому напрямку. Акуратно треба обробляти місця з капелюшками цвяхів і саморізів, що стирчать. Інструмент опускаємо зверху, акуратно пересуваємо. Різким рухом легко розривається шліфувальне коло, тому будьте уважні.
Змінюючи зернистість використовуваних шліфувальних кіл, можна провести грубе і середнє (проміжне) шліфування. Час роботи займе менше, ніж якщо буде використана будь-яка інша шліфувальна машинка по дереву. Зате на доведення до рівної поверхні може знадобитися більше часу, оскільки, за нестачі досвіду, огріхів буде більше.
При шліфуванні деревини наждачний папір забивається, швидкість роботи знижується. Крім зниження швидкості є ще одна ознака – запах горілої деревини. Відразу змінювати диск не обов’язково, можна відновити його працездатність. Для цього протягом кількох секунд шліфуємо метал. Все налипле – смола, деревні волокна, пил – згоряє, поверхня очищається, швидкість обробки знову підвищується. Цей фокус можна використовувати і з іншими шліфувальними машинами.
Таку насадку використовують якщо треба швидко міняти наждачний папір:
Якщо чистити та змінювати кола доводиться часто, на болгарку встановлюють насадку з липучкою. Заміна наждачки значно простіше і швидше – відліпили/приліпили – секундна справа. Але працювати з насадкою небезпечніше. За рахунок її висоти площа шліфування знаходиться вище за рівень захисного кожуха, він не виконує своїх функцій. Під час старту буває відлітає ненадійно зафіксоване коло або навіть сама насадка. Вага вони мають невеликий, травми серйозними не бувають, але це все одно травми. Зменшити ризики допомагає КШМ з плавним стартом, але, все одно, працювати треба в рукавичках, захисному одязі з щільно застебнутими рукавами, в черевиках, що закривають ноги, захисних окулярах.
Стрічкова шліфувальна машинка
Називається так через те, що наждачний папір має форму стрічки, що безперервно рухається за допомогою роликів. Тому така шліфувальна машина по дереву називається ще нескінченною.
Стрічкова шліфувальна машина по дереву призначена для чорнового і проміжного вирівнювання поверхні. Встановивши наждачний папір з дрібнішим зерном, можна домогтися обробки середньої чистоти. Цього достатньо для столярних виробів, які не йдуть під фарбування. Для доведення до ідеального стану потрібна шліфувальна машинка по дереву іншого типу. Причому для усунення довгих подовжніх подряпин доведеться проводити ступінчасте шліфування, кілька разів змінюючи зернистість — подряпини залишаються глибокими.
Чим гарна стрічкова шліфувальна машинка по дереву? Вона має гарну продуктивність. Стрічка на ній встановлена таким чином, що одним боком виходить шліфувати впритул до стіни. У чому її недоліки? Через конструкцію не в усі точки можна «дістати». Наприклад, кути, фасонні виїмки, пази та інші дрібні деталі. Не завжди можна «підлізти» між двома деталями (при обробці поручнів, наприклад). Ще один недолік – більша частина стрічкових шліфувальних машин має солідну масу, працювати ними на вазі, ошкуривая вертикальні поверхні, складно. Зате на горизонтальній площині вони найпродуктивніші.
Наступні недоліки – високий рівень шумів, не найбільша пляма шліфування. Шумить вона настільки, що працювати без навушників вкрай некомфортно. Чому невелика пляма шліфування, адже на вигляд вона досить велика? Навіть при великій ширині стрічки шліфує вона тільки в центрі – частина спереду і ззаду не використовується через те, що піднята для подачі на ролики.
Її можна перетворити на шліфувальний верстат:
Є у стрічкової шліфувальної машини по дереву особливості роботи. Щоб зменшити глибину борозен, які вона залишає, водити її треба вздовж волокон. Тоді фінішне шліфування займає менше часу. І ще – якщо в процесі роботи позіхатися і довго залишити машинку на одному місці, утворюється солідна “яма”. Незважаючи на це – це найпродуктивніша шліфувальна машинка по дереву, яку часто використовують.
Орбітальна (ексцентрикова)
Орбітальна шліфувальна машинка по дереву має круглу підошву з липучкою, на яку кріпляться диски із наждакового паперу. Диски такі ж, як і для болгарки, тому вони взаємозамінні. У підошві машини є отвори видалення пилу. Пил збирається в мішок, контейнер касетного типу, практично всі моделі дозволяють підключити будівельний пилосос.
Ексцентрикова шліфування дозволяє обробляти вигнуті поверхні:
Робота ексцентрикової шліфувальної машинки по дереву заснована на одночасному обертанні та русі вперед-назад (поворотно-поступальні рухи). Цим досягається досить гарна швидкість для проміжної та фінішної обробки деревини. При роботі шліфуванням цього типу платформою здійснюють рух по спіралі або орбіті. Тому називають цей інструмент ще орбітальними шліфувальними машинами.
Ексцентрикові шліфувальні машини хороші при обробці вигнутих або профільних поверхонь – машинка невелика за вагою, шумить мало, її легко контролювати, кутом диска можна дістатися виїмок, вирізок і т.п. При цьому, великі поверхні вона обробляє в оптимальному темпі. При установці наждакового паперу з великим зерном може використовуватися і для грубого та проміжного шліфування. Швидкість менша, ніж у стрічкової, але теж цілком прийнятна. Є такі машини з різним радіусом руху (ексцентриситетом) – від 3 до 8 мм. Підбираючи цей параметр і визначають основне призначення (про це трохи нижче).
Недоліки цього машинок — неможливість обробки в кутах. Кругла платформа туди просто не входить. Ще – по краях є зона невпевненого шліфування – впритул до стіни або вертикальної поверхні відшліфувати не вийде.
Вібраційна
Підошва вібраційної шліфувальної машини може бути прямокутною або трикутною. При роботі вона здійснює кругові рухи з невеликою амплітудою – вібрує, що дало назву цього типу обладнання. Ця шліфувальна машинка по дереву застосовується для чистового оздоблення – під лакування або фарбування, але відрізняється низькою продуктивністю.
Вібраційна шліфувальна машинка по дереву з прямокутною поверхнею дозволяє обробляти великі площі, але з її допомогою не вдається зашліфувати деревину біля вертикальних площин і стін – вона починає битися про перешкоду. Трикутна в цьому плані більше підходить для роботи в кутах та важкодоступних місцях, але її все одно щільно до стіни не підведеш.
Ще один недолік вібраційок – так звані «баранчики». Якщо під поверхню потрапляє піщинка чи інший твердий фрагмент, на деревині він залишає дрібні кола — баранчики. Видалити ці сліди складно. Доводиться використовувати наждачний папір дедалі меншої зернистості, поступово видаляючи подряпини. Але якщо під підошву знову щось потрапляє, процес повторюється знову. Тому перед роботою поверхня ретельно очищається і зазвичай підключається плесос – для швидкого та своєчасного видалення сторонніх фрагментів.
Осциляційна
Строго говорячи, це не шліфувальна машина, але нею можна шліфувати. Причому ті місця, які інших типів машин недоступні — кути (навіть гострі), місця у вертикальних стінок. Для шліфування на інструмент встановлюється спеціальної форми трикутна платформа, на якій закріплюється наждачний папір на основі, що самоклеїться.
Такий вигляд має багатофункціональний реноватор, в якому є функція шліфування:
При роботі платформа рухається у горизонтальній площині з дуже невеликою амплітудою – вершини трикутника відхиляються приблизно на 1,7 ° (це в середньому 2,5 мм). За рахунок цього невеликого руху відбувається шліфування. Такий машинкою можна шліфувати в кутах і впритул до вертикальних поверхонь. Причому можна видалити не тільки деревину, але і розмазаний і висохлий клей. Загалом, осциляційна машина використовується для фінішного шліфування в важкодоступних місцях – через малу продуктивність і шліфувальну пляму, обробляти нею більш-менш великі поверхні неможливо довго.
Якого типу шліфувальну машинку вибрати
Підсумовуючи, можна сказати, що для робіт з дому та будівництва в ідеалі потрібні дві шліф-машини – для грубої та чистової обробки. Найчастіше застосовується пара — стрічкова+ексцентрикова. Якщо ви плануєте зайнятися виготовленням меблів, то без осциляційних вам не обійтися.
Якщо вам не подобається результат роботи стрічкової шліфування, можна придбати дві орбітальні з різним ексцентриситетом. Для грубого шліфування підійде інструмент із ексцентриситетом 6-8 мм, для фінішного шліфування і навіть полірування – 2-4 мм. Єдиний мінус такого рішення — добрі ексцентрикові шліфувальні машини коштують дорого.
Якщо бюджет обмежений, а в господарстві є болгарка (КШМ), грубу шліфування можна робити за її допомогою, а для проміжної чи чистової використовувати орбітальну чи вібраційну. Тільки майте на увазі, що вібраційна – найменш продуктивна, хоч і найдешевша. Якщо є можливість, купіть орбітальну – вона універсальніша і дає кращі результати.
Технічні критерії вибору
Будь-який інструмент ділиться на класи, що відрізняються робочим ресурсом (і ціною). Так і шліфувальна машинка по дереву може бути побутовою чи професійною. Побутові розраховані на нетривалу безперервну роботу з перервами. В основному рекомендують працювати не більше 3 годин на день, періодично роблячи перерви по 15 хвилин.
Професійні моделі розраховані працювати протягом 8-12 годин, перерви потрібні рідко чи зовсім не потрібні. Робочий ресурс такого інструменту більший у рази. Для цього використовуються міцні та надійні (читай – дорогі) матеріали. Крім того, продуктивність такого обладнання набагато вища, як правило, є більша кількість регулювань.
При виборі, перше, що доведеться вирішити, це якого класу має бути ваша машина. Треба сказати, що в деяких виробників і побутовий клас буває непоганим, а в деяких є ще напівпрофесійні лінійки. Це проміжний клас, як правило, для приватного застосування він оптимальний за поєднанням ціна/якість. Деякі моделі користуються навіть професіонали.
Загальні параметри вибору
Хоча шліфувальні машини по дереву відрізняються, є і загальні моменти, на які треба звернути увагу при виборі. Ось вони:
- Споживана потужність. Це опосередкований показник продуктивності. Найпотужніша шліфувальна машинка по дереву має потужність – 120 Вт, найпотужніші – близько 1,2 кВт. Але потужність залежить ще й від типу, так стрічкові зазвичай більш потужні, тому що потрібно більше зусилля протягнути стрічку, а також енергія витрачається на роботу компресора, який видаляє пил із робочої зони. Тож потужність шліфувальної машини треба порівнювати в однотипних моделей, але не в різних.
- Довжина шнура. Тут усе просто. Чим довше шнур, тим більше мобільний інструмент.
- Наявність гумових накладок на ручках. Вони сприяють зручнішому захопленню обладнання. Ручки повинні добре лягати в руку.
- Вага. З одного боку важкий інструмент потребує значних зусиль. З іншого, він стабільніший, простіше управляється. Менша вага бажана тільки якщо оброблятимете великі вертикальні площини (стіни) або стелю.
- Плавний старт. За наявності цієї функції під час запуску двигун набирає обертів поступово. Цим підвищується його ресурс.
- Можливість підключення до пилососу. Практично всі шліфувальні машини по дереву мають знімні мішки для збору пилу з робочої зони або касетними ємностями. Але при інтенсивній роботі простіше підключити пилосос і не возитися щоразу з випорожненням мішка. Отже, для професіоналів цей параметр важливий.
- Регулювання обертів двигуна. Збільшує/зменшує швидкість вібрації чи руху стрічки. Корисна для того, щоби можна було підібрати параметри роботи. Деревину шліфують зазвичай на високих оборотах, але їх треба підібрати так, щоб інструмент у руках не тремтів.
- Захист від перегріву двигуна. З одного боку – корисна штука, яка продовжує термін життя інструменту. З іншого боку зупинки перегріву не покращують настрою.
Це загальні моменти, на які слід звернути увагу. Тепер про те, що важливо для шліфувальних машин різних типів.
Стрічкова шліфувальна машина
При виборі стрічкового шліфування треба дивитися такі параметри:
- Довжина та ширина стрічки. Ширина стрічки – від 6 мм до 100 мм. Вузьким полотном можна обробляти дрібні деталі, що ширше підвищує продуктивність. Довжина стрічки залежить від моделі. Зрозуміло, чим довша стрічка, тим довше вона працює без заміни. При покупці другої шліфувальної машини стрічкового типу постарайтеся знайти модель з такою ж довжиною – менше знадобиться розхідників.
- Потужність – від 500 Вт до 1200 Вт. Чим вища потужність, тим вища продуктивність та витривалість інструменту, більш тривалий період роботи.
- Центрувальний механізм стрічки. Буває ручним (у побутових моделях) та автоматичним (у професійних). Утримує стрічку на потрібному місці. Більш надійний – автоматичний.
- Додаткова ручка. Інструмент важкий, який завжди зручно тримати його однією рукою. Додаткова рукоятка (знімна або стаціонарна) дозволяє його краще контролювати та працювати в нестандартному положенні (на вертикалях, похилих площинах, на стелі).
- Регульована швидкість стрічки, мінімальне та максимальне її значення. Від швидкості руху стрічки залежить швидкість шліфування. Але при високих швидкостях обробка дуже груба. Змінюючи зернистість наждакового паперу має сенс змінювати швидкість руху. Також на вибір швидкості впливає жорсткість деревини. Тому регулювати швидкість руху стрічки зручно, тому що можна підібрати потрібний режим роботи.
Ще треба звернути увагу на те, наскільки зручно міняти стрічку. Є також моделі, що дозволяють швидко міняти щітки. Іноді запасні щітки навіть йдуть у комплекті.
Популярні моделі стрічкових шліфувальних машин:
Виробник | Модель | Потужність | Розміри стрічки (ширина/довжина) | Швидкість стрічки | Вага | Ціна |
---|---|---|---|---|---|---|
Intertool | WT-0530 | 900 Вт | 76 мм / 533 мм | 300 м/хв | 3,2 кг | 50-70 $ |
Makita | 9911 | 650 Вт | 76 мм / 457 мм | 270 м/хв | 2,6 кг | 100-150$ |
Bosch | PBS 75 AE | 750 Вт | 75 мм / 533 мм | 350 м/хв | 3,5 кг | 120-160$ |
Інтерскол | ЛШМ-100/1200Э | 1200 Вт | 100 мм / 610 мм | 400 м/хв | 5,6 кг | 100-150$ |
Makita | 9404 | 1010 Вт | 100 мм / 610 мм | 440 м/хв | 4,7 кг | 200-270$ |
Ексцентрикова (орбітальна) шліфувальна машина
Крім всіх описаних загальних параметрів, у виборі ексцентрикової машини для шліфування деревини є свої нюанси:
- Розмір ексцентриситету. Тобто амплітуда відхилення за кругового руху. Вона буває від 2 мм до 8 мм. Чим більша ця цифра, тим вища швидкість обробки, але нижча її «чистота».
- Діаметр підошви. Буває 90 мм, 100 мм, 125 мм та 150 мм. Професіонали вважають за краще працювати з діаметром підошви 150 мм. Вони мають найвищу продуктивність і під такий розмір є великий вибір наждакового паперу різної зернистості, немає проблем із запчастинами.
- Наявність системи гальмування платформи. Ця опція відрізняє хороший інструмент не дуже. Потрібна для запобігання мимовільному обертанню та більш плавному пуску.
Вибрану модель ще у магазині треба протестувати. Для цього на платформу встановити диск наждакового паперу та увімкнути інструмент. Вібрація має відчуватися зовсім. Це означає, що вона добре збалансована і працюватиме зручно.
Популярні моделі ексцентрикових шліфувальних машин
Виробник | Модель | Потужність | Частота обертання диска | Частота коливання платформи | Розмір диску | Хід платформи (ексцентриситет) | Цена |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Makita | BO5031 | 300 Вт | 12000 об/хв | 24000 кол/хв | 125 мм | 2,8 мм | 90-120 $ |
Makita | BO5041 | 300 Вт | 12000 об/хв | 24000 кол/хв | 125 мм | 3 мм | 100-200$ |
Metabo | SXE 450 TurboTec | 350 Вт | 13100 об/хв | 8500 об/хв | 150 мм | 6,2 мм | 185-220$ |
Bosch | GEX 150 AC | 340 Вт | 12000 об/хв | 24000 кол/хв | 150 мм | 4 мм | 175-220$ |
Bosch | GEX 125-1 AE Box | 250 Вт | 12000 об/хв | 24000 кол/хв | 125 мм | 2,5 мм | 70-90$ |
Вібраційні шліфувальні машинки
Насамперед треба вибрати форму підошви. Вона буває прямокутною (найчастіше), квадратною або праскою. Система кріплення наждакового паперу тут притискна, натягується просто шматок наждакового паперу необхідного розміру і фіксується затискачами. Для нормальної роботи видалення пилу в натягнутому папері в потрібних місцях (отвори в платформі) потрібно проробити отвори. Підключати для видалення пилу найкраще пилосос, оскільки наявність пилу під платформою веде до появи великої кількості подряпин. Тобто замість шліфування отримуємо зіпсовану деталь. Це важливий момент.
На що звернути увагу:
- Вібраційна шліфувальна машинка по дереву може мати потужність від 130 до 600 Вт. Більш потужні — важчі.
- Розмір підошви. Є певний набір габаритів, з яких доведеться вибирати. Маленька підошва — інструмент маневреніший, легший в управлінні, більшого розміру — більш продуктивний.
- Амплітуда ходу. Це те, як при вібрації зсувається платформа. Можливо від 1,5 мм до 5 мм. Чим менше амплітуда, тим чистіша обробка, зате менша продуктивність.
- Частота ходу. Відображає скільки разів на секунду платформа здійснює поступальний рух. Звичайні цифри – від 6000 об/хв до 26 000 об/хв. Добре, якщо є регулювання. І добре, якщо вона плавна.
Вібраційна шліфувальна машинка використовується тільки для фінішного шліфування та відрізняється малою продуктивністю. На неї можна ставити лише папір із тонким зерном. Груба обробка повинна проводитись за допомогою іншого інструменту.
Популярні моделі вібраційних шліфувальних машин
Виробник | Модель | Потужність | Частота коливання платформи | Розміри стрічки (підошви) | Хід платформи | Ціна |
---|---|---|---|---|---|---|
Интерскол | ПШМ-115/300Э | 300 Вт | 10500 кол/хв | 230×115 мм | 35-50$ | |
Makita | BO3711 | 190 Вт | 22000 кол/хв | 228×93 мм | 2 мм | 60-75$ |
Makita | BO3700 | 180 Вт | 20000 кол/хв | 230×93 мм | 2 мм | 50-60$ |
Bosch | PSS 200 AC | 200 Вт | 24000 кол/хв | 230×93 мм | 2 мм | 50-70$ |
Hitachi | SV12V | 300 Вт | 20000 кол/хв | 228×114 мм | 2,4 мм | 100-130$ |