Оптимальна вологість повітря у квартирі визначається нормами ДСТУ і санітарними рекомендаціями, самопочуттям людини, порою року, призначенням приміщення. Усереднений показник у 40-60% вважається нормою. Якщо вміст водяної пари в повітрі вищий, створюються сприятливі умови для розвитку грибка на стінах, а за надмірної сухості слизові людини пересихають, може з’являтися свербіж шкіри, кашель.
Зміст
- 1 Що таке вологість повітря
- 2 У чому вимірюється вологість
- 3 До чого призводить відхилення від норми
- 4 Норма вологості повітря у квартирі
- 5 Норма вологості повітря в кімнаті дитини
- 6 Чим виміряти вологість
- 7 Визначаємо вологість без приладів
- 8 Як підвищити вологість повітря побутовими приладами
- 9 Як підвищити вологість повітря народними засобами
- 10 Як зменшити вологість
- 11 Висновки
Що таке вологість повітря
У молекулярній фізиці під вологістю повітря мають на увазі вміст у повітрі, що оточує людину, молекул водяної пари. Стовідсоткова вологість характеризується появою на поверхнях конденсату. На вулиці за таких показників випадають опади.
Нормальна вологість у житловому приміщенні зазвичай відрізняється від такої на вулиці. У квартирі вона більш стабільна, тоді як у навколишньому середовищі змінюється під впливом змін сезонів року – восени та навесні вона вища, взимку під час морозів і влітку в сильну спеку – нижча.
Коливання вологості зумовлені температурою. За надмірно високої – молекули води випаровуються, а за дуже низької – кристалізуються. У житловому приміщенні повітря найчастіше роблять сухим радіатори центрального опалення.
У чому вимірюється вологість
Ідеальна вологість повітря у квартирі – та, за якої людина почувається комфортно. При визначенні використовують поняття відносної вологості (RH). Одиниця виміру – г/м3, грам на метр кубічний. Сучасні гігрометри показують нормальну вологість у будинку в процентному вираженні.
До чого призводить відхилення від норми
Якщо середня вологість приміщення значно вища за норму (більш ніж на 20-30%), можуть виникати різні проблеми:
- Поява цвілі. Вологе і тепле середовище є оптимальною умовою для розвитку спор грибка. Цвіль частіше утворюється у ванній кімнаті, кухні, в кутах приміщень. У дітей і людей з ослабленим імунітетом вона може викликати респіраторні захворювання та алергічні реакції. Для астматиків сирі кімнати небезпечні тим, що тривале перебування в них провокує часті напади.
- Підвищення тепловіддачі. У спекотну літню погоду висока температура гірше відчувається при підвищеному вмісті в повітрі частинок вологи. Результатом може стати перегрів або тепловий удар.
Залежність розвитку хвороб і грибків від вологості у квартирі:
Саме стан здоров’я мешканців приміщення визначає, яка вологість має бути в будинку. Занадто висока не підходить для астматиків, алергіків, маленьких дітей, людей із гіпертонією, серцево-судинними захворюваннями та імунодефіцитом.
Якщо норма вологості в приміщенні для людини не дотримана і повітря занадто сухе, це також завдає шкоди здоров’ю:
- Сухість слизових оболонок. Це може проявлятися свербінням і подразненням очей, особливо в людей із контактними лінзами, першінням у горлі, надсадним кашлем.
- Утруднення дихання. При пересиханні слизові носоглотки не виконують свої захисні функції. Людина стає схильною до застудних захворювань та інфекцій, носових кровотеч, хронічного риніту, загострення бронхіальної астми.
- Погіршення стану шкіри. Лущення, подразнення, почервоніння, поява зморшок – усе це виникає на тлі порушення гідробалансу шкірного покриву. Особливо погано знижена вологість повітря впливає на людей із псоріазом, атопічним дерматитом та іншими дерматологічними захворюваннями.
Більшість неприємних симптомів з’являється не відразу. Але якщо нормальна вологість у квартирі відсутня, рано чи пізно її мешканці почнуть відчувати дискомфорт.
Норма вологості повітря у квартирі
Рекомендована ДСТУ 30494-96 вологість повітря в кімнаті залежно від пори року:
- взимку – 30-45%;
- в осінньо-весняний період – 30-45%;
- влітку – 30-60%.
Оптимальна вологість у приміщенні для людини різного віку:
- для дорослих – від 40 до 60%;
- для дітей до 6 років – 50-60%.
Ідеальна вологість повітря у квартирі для людини варіюється залежно від призначення приміщення:
- у ванній кімнаті, де оздоблення стелі, стін і підлоги зазвичай стійке до води, вологість може досягати 60-70%;
- нормальна вологість у приміщеннях, відведених під кухню, коридори, комори – 40-60%;
- у кімнатах, де є рослини, вологість не має бути нижчою за 60-70%, для тропічних і субтропічних квітів – до 80-95%, тому їх рекомендується виносити на балкон, лоджію або відводити їм окрему кімнату;
- на лоджії або балконі регулювати вологість не має сенсу, оскільки це приміщення нежитлове.
За санітарними нормами відносна вологість для приміщень укладена в більш жорсткі рамки і має значення 60% у холодну пору року, і 65% у літній період. Деякі кімнати не нормуються внаслідок не постійного або короткого перебування в них, а також частої та тривалої зміни вологості в цих приміщеннях.
Для підвищення терміну служби побутової техніки, збереження книг, картин, оббивки м’яких меблів рівень вологості не повинен перевищувати 60-65%.
Норма вологості повітря в кімнаті дитини
Оптимальна вологість повітря для дитини у квартирі визначається виходячи з її віку. Особливо важливим є дотримання цього параметра для новонароджених:
- Особливості терморегуляції у немовлят. Чим сухішим буде повітря (яке дитина вдихає), тим більше рідини витратиться організмом на його зволоження. З цим пов’язані великі втрати води – виникає сухість слизової носоглотки та носової порожнини, немовляті важко дихати. У результаті воно частіше прокидається вночі, погано їсть, вередує.
- Опалювальний сезон. Батареї центрального опалення можуть знижувати початкові показники вологості в приміщенні на 20-40% і більше. Знижена вологість в опалювальний період – це часті респіраторні захворювання, хронічні риніти, підвищення ризику бронхіальної астми.
Залежно від віку дитини визначають, яка вологість має бути в спальні. Для дітей першого року життя оптимальний параметр – 50-70%, для дітей від 1 до 3 років – 45-65%, для дітей старше 3 років підійдуть майже дорослі норми – 50-60%.
Чим виміряти вологість
Відносна вологість повітря в приміщенні вимірюється за допомогою спеціальних приладів – гігрометрів. Вони мають різну конструкцію і принцип роботи:
- Електронні. Зазвичай поєднані з термометрами, щоб одночасно вимірювати температуру в приміщенні. У них тонким шаром на внутрішню пластину нанесено електроліт, через який проходить напруга. На індикаторній панелі відображаються результати.
- Механічні. Дешевші та простіші в експлуатації прилади, однак, можуть давати похибку у вимірюванні до 8%. Працюють без джерела живлення, випускаються настільними або настінними. Не мають цифрового дисплея, оснащені циферблатом і стрілкою.
Існує кілька способів визначення насиченості повітря вологою, не всі вони популярні, але трапляються:
- Ваговий або абсолютний. Являє собою прилад, що визначає відносну вологість за допомогою її вбирання. За допомогою спеціальних трубок із хімічним складом він і робить заміри. У побутових умовах не використовують.
- Волосяний. Подібний тип гігрометра використовується тільки в лабораторіях, і то тільки тому, що його принцип роботи заснований на дослідженні людської волосини.
- Плівковий. Також належить до розряду лабораторних приладів. Основний механізм – спеціальна плівка, яка залежно від рівня вологості розтягується або, навпаки, стискається. Найефективніше його використовувати в зимову пору року.
- Електронний. Цей тип приладу найчастіше купують для побутових замірів вологості. Користуватися ним досить просто, оскільки механізм виводить на сенсорний екран відразу кінцевий результат вимірювань.
- Психометричний. Найточніший вид вимірювача вологості. Найчастіше саме його купують для роботи у виробничих, лабораторних приміщеннях. Також багато «цивільних» користувачів залишають свій вибір саме на психометричних гігрометрах через їхню порівняно невисоку вартість і граничну точність.
Для визначення норми вологості повітря у квартирі підійде недорогий механічний гігрометр. Для використання в побутових цілях атестація в метрологічній службі не потрібна.
Визначаємо вологість без приладів
Можна самостійно не маючи приладів з’ясувати досить точно вологість повітря в кімнаті. Для цього підійдуть два варіанти.
Під час вимірювання першим способом потрібно заміряти термометром температуру повітря в кімнаті та записати показання. Потім узяти невеликий шматочок ганчірочки або бинта, намочити його й обернувши кінчик термометра залишити хвилин на 5. Далі обчисливши різницю показань (від більшого віднімаємо менше) необхідно скористатися психрометричною таблицею.
Психометрична таблиця визначення відносної вологості повітря:
У другому випадку потрібно налив склянку води, охолодити її в холодильнику до +3…+5°C. Після цього перенести склянку в кімнату подалі від опалювальних приладів і залишити на 10 хвилин. Дивимося на склянку, якщо:
- Склянка суха. Вологість у кімнаті недостатня.
- На стінках є конденсат. Із вологістю все гаразд.
- Великий конденсат і патьоки. Вологість занадто висока.
Як підвищити вологість повітря побутовими приладами
Найдоступніший і найпопулярніший пристрій для підвищення вологості в повітрі – побутовий зволожувач. Його можна використовувати цілий рік, але особливо корисним він буде взимку, коли вологість 20 відсотків у приміщенні викликає дискомфорт.
Випускаються такі різновиди зволожувачів:
- Класичні. Принцип дії таких приладів заснований на випаровуванні холодної води без попереднього підігріву. Зі спеціальної ємності вода витікає на випарник – диск, фільтр або картридж. Завдяки тому, що такі пристрої забирають повітря з кімнати і випускають його після очищення фільтром, відбувається додаткове видалення пилу та алергенів.
- Зволожувачі з функцією очищення повітря. Це повноцінні кліматичні прилади, які одночасно підвищують рівень вологості і очищають повітря за рахунок оснащення спеціальними змінними фільтрами. Їх ще називають мийками повітря.
- Парові моделі. Принцип дії таких приладів схожий з роботою електричного чайника. Нагрівальні елементи з керамічною пластиною або спіраллю випускають пар після попереднього прогріву води. Оптимально використовувати і влітку, і для дотримання норми вологості у квартирі взимку.
- Ультразвуковий. Найдорожчий і найефективніший. Рідина, налита в резервуар, надходить на пластину, що вібрує під впливом ультразвуку. Вода розпадається на дрібні краплі, які надходять у приміщення через кулер всередині корпусу.
зволожувач повітря з функцією очищення (миття повітря):
паровий зволожувач:
ультразвуковий зволожувач:
За допомогою таких приладів можна не тільки створити комфортну вологість у квартирі, а й регулювати інші параметри:
- контролювати температуру;
- нейтралізувати хвороботворні мікроби;
- вловлювати пил і алергени.
Дія зволожувача може охоплювати різну площу, що необхідно враховувати під час купівлі. Невеликі побутові прилади підійдуть для спальні або кухні. Для вітальні або інших кімнат більшою площею потрібен потужний пристрій.
Як підвищити вологість повітря народними засобами
Вологість повітря в сухому приміщенні можна збільшити за допомогою народних способів:
- регулярне вологе прибирання;
- часте провітрювання (не в мінусову температуру), особливо після дощу;
- встановлення міні-фонтана, акваріума або інших ємностей із водою;
- розведення квітів та їх регулярний полив;
- зменшення інтенсивності роботи радіаторів опалення за допомогою мокрих рушників;
- використання пульверизатора.
Щоб підвищити вологість у кімнаті, можна сушити білизну прямо в приміщенні, а не на балконі або вулиці. Під час приготування їжі в повітря також потрапляє водяна пара від киплячих каструль.
Як зменшити вологість
Не завжди висока вологість – благо. Якщо на стінах з’являється цвіль, грибок, постійно збирається конденсат, її необхідно зменшити. Можна скористатися одним із таких способів:
- Осушувачі. Спеціальні прилади, що поглинають надлишок молекул води, забираючи повітря з приміщення. Принцип дії такого пристрою заснований на конденсації пари в кімнаті. Частково функції осушувача виконує кондиціонер – він також забирає воду з повітря.
- Хороша вентиляція. Засмічені повітроводи не справляються з функцією відведення зайвого мокрого повітря з квартири.
- Сушіння білизни на вулиці або на балконі. Висихаючи, тканини віддають молекули води в повітря, яке циркулює в усіх приміщеннях і підвищує вологість.
- Сонячне світло. Потрапляючи в кімнату, воно призводить до випаровування води, тому рекомендується регулярно відчиняти вікна.
На деякі чинники підвищення вологості вплинути не можна:
- чим більше людей живе у квартирі, тим нижчим буде цей показник;
- якщо всі вікна виходять на північний бік, у кімнатах найчастіше є вогкість;
- у деяких містах кліматичні умови визначають постійну високу вологість.
Висновки
Визначити, яка вологість має бути у квартирі, можна за допомогою побутового гігрометра. Якщо рівень нижче 40%, використовуйте зволожувачі або інші доступні способи. Коли вона перевищує 70%, потрібно зменшити кількість джерел випаровування води (кімнатні квіти, акваріуми, ємності з водою, волога білизна) або використовувати осушувачі.