Вмикати освітлення в деяких приміщеннях або на вулиці на весь темний період нерозумно. Щоб світло горіло тільки тоді, коли потрібно, в ланцюг живлення світильника ставлять датчик руху. У «нормальному» стані він розриває ланцюг живлення. При появі в його зоні дії якогось рухомого предмета, контакти замикаються, освітлення вмикається. Після того, як об’єкт зникне із зони дії, світло вимикається. Такий алгоритм роботи відмінно показав себе у вуличному освітленні, в освітленні підсобних приміщень, коридорів, підвалів, під’їздів і сходів. Загалом, у тих місцях, де люди з’являються тільки періодично. Тож для економії та зручності краще поставити датчик руху для ввімкнення світла.
Зміст
Види та різновиди датчиків
Датчики руху для ввімкнення світла можуть бути різних типів, призначені для різних умов експлуатації. Насамперед треба дивитися, де може встановлюватися пристрій.
Датчик руху для ввімкнення світла потрібен не тільки на вулиці.
Вуличні датчики руху мають високий ступінь захисту корпусу. Для нормальної експлуатації на відкритому повітрі беруть датчики з IP не нижче 55, але краще вище. Для встановлення в будинку можна брати IP 22 і вище.
Тип живлення
Далі треба врахувати, від якого джерела живиться датчик світла. Є такі варіанти:
- Провідні датчики з живленням від мережі 220 В.
- Бездротові, з живленням від батарейок або акумуляторів.
Найчисленніша група – провідні для підключення до 220 В. Бездротових менше, але їх теж достатньо. Вони гарні, якщо вмикати треба освітлення, що працює від низьковольтних джерел струму – акумуляторних або сонячних батарей, наприклад.
Спосіб визначення наявності руху
Датчик руху для ввімкнення світла може визначати рухомі об’єкти, використовуючи різні принципи детекції:
- Інфрачервоні датчики руху. Реагують на тепло, що виділяється тілом теплокровних істот. Відносяться до пасивних пристроїв, оскільки сам нічого не виробляє, тільки реєструє випромінювання. Ці датчики реагують на рух тварин зокрема, тож можуть бути помилкові спрацьовування.
- Акустичні датчики руху (шуму). Також належать до пасивної групи обладнання. Вони реагують на шум, можуть вмикатися від бавовни, звуку дверей, що відчиняються. Вони можуть використовуватися в підвалах приватних будинків, де шум виникає тільки тоді, коли туди хто-небудь заходить. В інших місцях застосування обмежене.
Робота інфрачервоних датчиків руху заснована на відстеженні тепла, що виділяється людиною. - Мікрохвильові датчики руху. Належать до групи активних пристроїв. Самі виробляють хвилі в мікрохвильовому діапазоні та відстежують їхнє повернення. За наявності рухомого об’єкта замикають/розмикають контакти (є різного типу). Є чутливі моделі, які «бачать» навіть через перегородки або стіни. Зазвичай використовуються в охоронних системах.
- Ультразвукові. Принцип дії такий самий, як у мікрохвильових, відрізняється діапазон випромінюваних хвиль. Цей тип пристроїв застосовують рідко, оскільки на ультразвук можуть реагувати тварини, та й тривалий вплив на людину (апарати постійно генерують випромінювання) користі не принесе.
- Комбіновані (дуальні). Поєднують кілька способів виявлення руху. Вони надійніші, мають менше помилкових спрацьовувань, але й дорожчі.
Найчастіше для увімкнення світла на вулиці чи вдома використовують інфрачервоні датчики руху. Вони мають невисоку ціну, великий радіус дії, велику кількість регулювань, які допоможуть налаштувати його. На сходах і в довгих коридорах краще поставити датчик з ультразвуком або мікрохвильовий. Вони в змозі ввімкнути освітлення навіть якщо ви ще далеко від джерела світла. В охоронних системах рекомендовані до встановлення мікрохвильові – вони виявляють рух навіть за перегородками.
Технічні характеристики
Після того, як визначилися з тим, який датчик руху для ввімкнення світла ви будете ставити, треба підібрати його технічні характеристики.
У технічних характеристиках бездротових моделей є ще частота, на якій вони працюють і тип елементів живлення.
Кут огляду
Датчик руху для ввімкнення світла може мати різний кут огляду в горизонтальній площині – від 90° до 360°. Якщо до об’єкта можуть підходити з будь-якого напрямку, ставлять датчики з радіусом 180-360° – залежно від його розташування. Якщо пристрій закріплено на стіні, достатньо 180°, якщо на стовпі – вже потрібно 360°. У приміщеннях можна використовувати ті, які відстежують рух у вузькому секторі.
Залежно від місця встановлення і необхідної зони виявлення вибирають радіус огляду.
Якщо двері одні (підсобне приміщення, наприклад), може бути достатньо вузькосмугового датчика. Якщо в приміщення входити можуть із двох-трьох боків, модель має вміти бачити щонайменше на 180°, а краще – на всі боки. Чим ширше «охоплення», тим краще, але вартість ширококутних моделей значно вища, тож варто виходити з принципу розумної достатності.
Є також кут огляду по вертикалі. У звичайних недорогих моделях він становить 15-20°, але є моделі, які можуть охоплювати до 180°. Ширококутні детектори руху зазвичай ставлять в охоронних системах, а не в системах освітлення, оскільки вартість їх солідна. У зв’язку з цим, варто правильно підбирати висоту встановлення приладу: щоб «мертва зона», в якій детектор просто нічого не бачить, була не в тому місці, де рух найбільш інтенсивний.
Дальність дії
Тут знову-таки, варто вибирати з урахуванням того, в приміщенні встановлюватиметься датчик руху для ввімкнення світла або на вулиці. Для приміщень радіусу дії в 5-7 метрів вистачить з головою.
Дальність дії вибирайте із запасом.
Для вулиці бажане встановлення більш «далекобійних». Але тут теж дивіться: при великому радіусі охоплення помилкові спрацьовування можуть бути дуже частими. Тож занадто велика зона покриття може бути навіть недоліком.
Потужність світильників, що підключаються
Кожен датчик руху для вмикання світла розрахований на підключення певного навантаження – він може пропускати через себе струм певного номіналу. Тому під час вибору треба знати сумарну потужність ламп, які пристрій підключатиме.
Потужність світильників, що підключаються, критична, якщо вмикатися буде група ліхтарів або один потужний.
Щоб не переплачувати за підвищену пропускну здатність датчика руху, та ще й заощадити на рахунках за електрику, використовуйте не лампи розжарювання, а більш економічні – газорозрядні, люмінесцентні або світлодіодні.
Спосіб і місце встановлення
Крім явного поділу на вуличні та «домашні» є ще один тип поділу за місцем встановлення датчиків руху:
Корпусні моделі. Невелика коробочка, яка може монтуватися на кронштейні. Кронштейн закріплюватися може:
- на стелі;
- на стіні.
Вбудовувані моделі для прихованого встановлення. Мініатюрні моделі, які можуть встановлюватися в спеціальні поглиблення в непомітному місці.
- Якщо освітлення вмикається тільки для підвищення комфорту, обирають корпусні моделі, оскільки за рівних характеристик вони дешевші. Вбудовувані ставлять в охоронних системах. Вони мініатюрні, але дорожчі.
Вид датчика руху за зовнішнім виглядом не визначиш, можна лише зрозуміти на стелі його встановлюють чи на стіні.
Додаткові функції
Деякі детектори руху мають додаткові можливості. Деякі з них явна надмірність, інші, в певних ситуаціях, можуть бути корисними.
- Вбудований датчик освітленості. Якщо датчик руху для увімкнення світла встановлений на вулиці або в приміщенні з вікном, вмикати світло в світлий час доби немає необхідності – освітленість достатня. У цьому разі або в ланцюг вбудовують фотореле, або використовують детектор руху з вбудованим фотореле (в одному корпусі).
- Захист від тварин. Корисна функція, якщо є коти, собаки. З такою функцією помилкових спрацьовувань набагато менше. Якщо собака великого розміру, навіть ця опція не врятує. Зате з кішками і дрібними собаками вона працює непогано.
- Затримка вимкнення світла. Є пристрої, які вимикають світло відразу після того, як об’єкт залишає зону дії. У більшості випадків це незручно: світло ще потрібне. Тому зручні моделі із затримкою, а ще зручніші ті, які дають змогу цю затримку регулювати.
Для багатьох корисною функцією буде захист від спрацьовування в разі появи тварин.
Це всі функції, які можуть бути корисними. Особливо зверніть увагу на захист від тварин і затримку вимкнення. Це дійсно корисні опції.
Де розмістити датчик руху
Встановити датчик руху для ввімкнення освітлення треба правильно, щоб він коректно працював, дотримуйтеся певних правил:
- Поруч не повинно бути освітлювальних приладів. Світло заважає коректній роботі.
- Поблизу не повинно бути опалювальних приладів або кондиціонерів. Детектори руху будь-якого типу реагують на потоки повітря.
- Не повинно бути великих об’єктів. Вони затуляють великі зони.
Зі збільшенням висоти установки збільшується зона виявлення, але знижується чутливість.
У великих приміщеннях пристрій краще встановлювати на стелі. Його радіус огляду має бути 360°. Якщо датчик має вмикати освітлення від будь-якого руху в приміщенні, його встановлюють по центру, якщо контролюється тільки якась частина, відстань вибирають так, щоб «мертва зона» була мінімальною.
Датчик руху для ввімкнення світла: схеми встановлення
У найпростішому випадку датчик руху під’єднують до розриву фазного дроту, який йде на лампу. Якщо йдеться про темне приміщення без вікон, така схема працездатна й оптимальна.
Схема ввімкнення датчика руху для ввімкнення світла в темному приміщенні.
Якщо говорити конкретно про під’єднання дротів, то фаза і нуль заводяться на вхід датчика руху (зазвичай підписані L для фази і N для нейтралі). З виходу датчика фаза подається на лампу, а нуль і земля на неї беремо зі щитка або з найближчої розподільчої коробки.
Якщо ж ідеться про вуличне освітлення або ввімкнення світла в приміщенні з вікнами, треба буде або ставити датчик освітленості (фотореле), або встановлювати на лінії вимикач. Обидва пристрої запобігають увімкненню освітлення у світлий час доби. Просто один (фотореле) працює в автоматичному режимі, а другий вмикається примусово людиною.
Схема підключення датчика руху на вулиці або в приміщенні з вікнами. На місці вимикача може бути фотореле.
Ставляться вони також у розрив фазного проводу. Тільки у разі використання датчика освітленості, його треба ставити перед реле руху. У такому разі воно отримуватиме живлення тільки після того, як стемніє, і не працюватиме «вхолосту» вдень. Оскільки будь-який електроприлад розрахований на певну кількість спрацьовувань, це продовжить термін експлуатації датчика руху.
Усі описані вище схеми мають один недолік: освітлення не можна ввімкнути на тривалий час. Якщо вам треба ввечері проводити якісь роботи на сходах, вам доведеться весь час рухатися, інакше періодично світло буде відключатися.
Схема під’єднання датчика руху з можливістю тривалого ввімкнення освітлення (в обхід датчика).
Для можливості тривалого ввімкнення освітлення, паралельно з детектором встановлюється вимикач. Поки він вимкнений, датчик у роботі, світло вмикається, коли він спрацьовує. Якщо вам треба увімкнути лампу на тривалий період, клацаєте вимикачем. Лампа горить увесь час, поки вимикач знову не буде переведений у положення «вимкнено».
Регулювання (налаштування)
Після монтажу, датчик руху для ввімкнення світла необхідно налаштувати. Для налаштування майже всіх параметрів на корпусі є невеликі поворотні регулятори. Їх можна повертати, вставивши в проріз ніготь, але краще використовувати маленьку викрутку. Опишемо регулювання датчика руху типу ДД з вбудованим датчиком освітленості, оскільки вони найчастіше ставляться в приватних будинках для автоматизації вуличного освітлення.
Кут нахилу
Для тих датчиків, які кріпляться на стінах, спочатку треба виставити кут нахилу. Вони закріплені на поворотних кронштейнах, за допомогою яких і змінюється їхнє положення. Його треба вибрати так, щоб контрольована область була найбільшою. Точних рекомендацій дати не вийде, оскільки залежить це від кута вертикального огляду моделі і від того, на якій висоті ви його повісили.
Регулювання датчика руху починається з вибору кута нахилу.
Оптимальна висота встановлення датчика руху – близько 2,4 метра. У цьому разі навіть ті моделі, які можуть охоплювати всього 15-20° по вертикалі, контролюють достатній простір. Налаштування кута нахилу – це дуже приблизна назва того, чим вам доведеться займатися. Будете потроху змінювати кут нахилу, перевіряти, як спрацьовує в такому положенні датчик з різних можливих точок входу. Нескладно, але клопітно.
Чутливість
На корпусі це регулювання підписано SEN (від англійського sensitive – чутливість). Положення можна змінювати від мінімального (min/low) до максимального (max/hight).
Здебільшого, регулювання виглядають так.
Це – одне з найскладніших налаштувань, тому що від нього залежить, чи спрацьовуватиме датчик на дрібних тварин (котів і собак). Якщо собака великий, уникнути помилкових спрацьовувань не вдасться. Із середніми і дрібними тваринами це цілком можливо. Порядок налаштування такий: виставляєте на мінімум, перевіряєте, як спрацьовує на вас і на мешканців меншого зросту. Якщо необхідно, потроху чутливість збільшуєте.
Час затримки
У різних моделей діапазон затримки вимкнення різний – від 3 секунд до 15 хвилин. Вставляється поворотом регулювального колеса. Підписано зазвичай Time (у перекладі з англійської «час»).
Час світіння або час затримки – вибираєте як вам більше подобається.
Тут все відносно легко – знаючи мінімум і максимум вашої моделі, приблизно вибираєте положення. Після ввімкнення ліхтаря завмираєте і засікаєте час, після закінчення якого він вимкнеться. Далі змінюєте положення регулятора в потрібний бік.
Рівень освітленості
Це регулювання належить до фотореле, яке, як ми домовилися, вбудоване в наш датчик руху для ввімкнення світла. Якщо вбудованого фотореле немає, його просто не буде. Це регулювання підписується LUX, крайні положення підписані min і max.
Перебувати вони можуть на лицьовій або тильній стороні корпусу.
Під час підключення регулятор виставляєте в максимальне положення. А ввечері, за того рівня освітленості, коли, на вашу думку, має вже вмикатися світло, повертаєте регулятор повільно до положення min доти, доки лампа/ліхтар увімкнуться.
Ось тепер можна вважати, що реле руху налаштоване.