Влаштування шпаківень є одним із проявів турботи про живу природу, в яку людина втручається з метою допомогти птахам адаптуватися до навколишнього середовища. У міських та сільських умовах пернаті помічники потребують облаштування надійних гнізд. Тому старовинною традицією стало виготовлення шпаківень своїми руками та встановлення їх поряд із житлом, для залучення різних видів птахів.
Зміст
- 1 Навіщо потрібні шпаківні в саду?
- 2 Які бувають шпаківні?
- 3 Фото шпаківень для птахів своїми руками
- 4 Різновиди будиночків для різних птахів
- 5 Розміри шпаківень для різних видів птахів
- 6 Креслення шпаківень
- 7 Галерея: креслення та схеми шпаківень
- 8 З чого зробити шпаківню?
- 9 Шпаківні з дерева
- 10 Послідовність складання шпаківні
- 11 Декорування шпаківні
- 12 Де і як встановити шпаківню?
Навіщо потрібні шпаківні в саду?
Влаштування штучного житла для птахів стає гарантією того, що вони неодмінно зможуть оселитися в ньому. Пернаті сусіди радуватимуть господарів будинку своїм чудовим співом, а для харчування винищуватимуть дрібних комах, які шкодять зеленим насадженням. Різні матеріали та розміри шпаківень призначаються для залучення різноманітних видів птахів, які здавна будують гнізда поруч із людьми. Їх можна красиво вписати в існуючий ландшафт, враховуючи звички та особливості поведінки крилатих мешканців декоративних будиночків.
Які бувають шпаківні?
На початку весни багато дбайливих господарів починають заздалегідь готуватися до прильоту багатьох видів птахів на теплий період року. Поки дерева стоять голі, а сонце тільки починає прогрівати землю, люди замислюються, як зробити шпаківню, щоб у ньому оселилися пернаті друзі. Будиночки для пташок можуть сподобатися не тільки шпакам, у них селяться також синички, мухоловки та трясогузки.
Багато представників пернатих не особливо вибагливі у виборі тимчасового житла, але для виведення потомства вони все ж таки вибирають певні форми і розміри шпаківень, які повинні відповідати їхнім уявленням про безпеку та функціональність гніздування. Тому склалися певні правила спорудження шпаківні своїми руками з дерева чи інших, сучасніших матеріалів. Тільки пташиний будиночок, збудований з урахуванням усіх параметрів, стане затишним житлом для пташиного сімейства. Під час підготовки креслення шпаківні необхідно дотримуватися наступних вимог:
- вибрати відповідні матеріали, за властивостями близькі до листяних пород дерева, товщиною не менше ніж 2 см;
- врахувати оптимальні розміри штучного гнізда та його пропорції;
- розрахувати збірку будиночка за допомогою цвяхів або шурупів, так як клей може відлякати птахів або виявитися ненадійним кріпленням, викликавши загибель пташенят.
Для спорудження невеликого будиночка для птахів є свої стандарти, підказані багаторічним досвідом, а також спостереженнями любителів птахів та орнітологів.
Фото шпаківень для птахів своїми руками
На сторінках інтернету можна зустріти безліч фотографій різних моделей будиночків для птахів, з покроковим описом, як зробити шпаківню своїми руками, дотримуючись правил. Приклади гарного та зручного житла для птахів надихнуть багатьох на створення своїх оригінальних шпаківень, якщо ознайомитись із зразками подібних робіт на нашому сайті.
Різновиди будиночків для різних птахів
Звичайні шпаківні для птахів підходять не всім видам, що воліють селитися поряд з людьми. Щоб милуватися рідкісними пернатими, треба підготувати їм своєрідні і підходящі будиночки для виведення пташенят. Серед них можуть бути дрозди, малиновки, горобці, галки, сичі та стрижі. Для кожного виду потрібен певний розмір льотка, тому що надто великий отвір для входу може залучити хижаків. Важливий для виведення міцного потомства також розмір шпаківні, оскільки від його величини може залежати кількість пташенят. У тому випадку, якщо їх буде в гнізді занадто багато, батьки не зможуть вигодувати всіх здоровими і повноцінними птахами, готовими до перельотів в теплі краї.
Розміри шпаківень для різних видів птахів
При виготовленні пташиних будиночків важливо дотримуватися оптимальних габаритів, щоб крилатим мешканцям було комфортно та безпечно жити в ньому. Відповідними розмірами шпаківні для шпаків є такі:
- внутрішня площа дна – 15Х15 см;
- діаметр льотка – 4,5 – 5 см;
- висота споруди – 30 – 35 см.
Багатьох цікавить, як правильно зробити шпаківню для синиць, якщо їхні габарити дуже невеликі. Стандартним та зручним будиночком для цих симпатичних пташок стане штучне гніздо з розмірами:
- висота – не менше 20-25 см;
- внутрішня поверхня дна – 12Х14 см;
- діаметр входу – 3 – 3,5 см.
Параметри середньої дуплянки для сича повинні становити по висоті – 38 – 40 см, діаметром днища – близько 15 см, а за діаметром льотка – 5 см. Пороги та жердинки перед входом не тільки незручні для пташиних лапок, але й приваблюють сорок, яким зручніше , за допомогою такої приставки перед льотком, розоряти чуже гніздо.
Креслення шпаківень
Збираючись виготовити шпаківню для птахів з дерева, треба знайти потрібну рівновагу між його естетичною привабливістю для оточуючих і зручністю для пернатих мешканців рукотворного гнізда. Птахів залучають передусім умови функціональності та безпеки тимчасового житла. Для створення такого виробу необхідно визначити потрібні розміри шпаківні для шпаків і зробити приблизне креслення з позначенням основних параметрів.
Креслення шпаківні зі схилом до задньої стінки
Для виконання креслення шпаківні своїми руками знадобиться розрахунок 4-х сторін будиночка, днище та дах. Детальне креслення шпаківні з дошки, товщиною 2 см, складається з фасадної та задньої стінок, причому друга має бути коротшою, щоб утворився потрібний кут ската. Також знадобляться 2 боковини, верхня частина яких має бути зрізана під кутом. Дно виготовляється з 2-х деталей, верхня з яких виконує роль внутрішнього майданчика будиночка меншого розміру і кріпиться до нижньої. Завершує конструкцію, на кресленнях шпаківні своїми руками з розмірами, кришка, яка також може мати нижній майданчик по внутрішньому периметру, що полегшує складання будиночка і робить його міцнішим.
Креслення шпаківні з односхилим дахом
Зручний будиночок для сезонного гніздування птахів з дахом, нахиленим в одну із сторін, можна зробити у вигляді шпаківні своїми руками з дерева, якщо взяти для цього дошки листяних порід дерева. Для цього слід зробити малюнок-креслення шпаківні з 4-х вертикальних деталей, 2 з яких будуть спиляні під кутом, для утворення нахилу даху. Необхідно розрахувати дно та дах, які можна прибити на зібраний квадрат будиночка зверху та знизу. Односхилу покрівлю можна зробити і для дуплянки, видовбаної за допомогою інструментів з круглої колоди.
Креслення шпаківні з двосхилим дахом
Більш складним, але привабливим вважається будиночок для птахів, накритий двосхилим дахом. Такі вироби часто роблять на уроках праці в школі, а потім дарують зроблені своїми руками шпаківні до дитячого садка, де малюки можуть спостерігати за птахами. Ескізне креслення шпаківні з розмірами в даному випадку складається з дна, 2-х однакових боковин, 2-х фасадних частин з рівнобедреним кутом у верхній частині та 2-х схилів, які з’єднуються торцями, покриваючи всю конструкцію.
Галерея: креслення та схеми шпаківень
На представлених в інтернеті численних фото шпаківень, зроблених своїми руками, можна бачити, з якою любов’ю та старанням люди ставляться до спорудження будиночків для птахів. На деяких моделях є вирізані в дошці імітації вікон та дверей, на інших прироблено тин, зібраний з невеликих рейок. Любителі виготовлення шпаківень своїми руками з підручних матеріалів репрезентують будиночки у вигляді мініатюрних зрубів, з маленькими лавками в нижній частині, а також у вигляді бочок та інших предметів, які нагадує фантазія. Цікаві способи конструювання шпаківень із кресленнями дивіться нижче
З чого зробити шпаківню?
Найкращим матеріалом для виготовлення шпаківні для птахів своїми руками досі залишається дерево листяних порід. Цей матеріал надійно захистить пернатих від дощу та холоду, зберігаючи всередині комфортну атмосферу.
Відповідні матеріали
Ідеальним варіантом для спорудження шпаківні своїми руками є дошка з деревини листяних порід, таких як вільха, береза, дуб, липа та осика. Декорувати готовий будиночок можна будь-яким кольором, головне, щоб вид шпаківні та різкий запах фарб не відлякував птахів.
Невідповідні матеріали
Деревина хвойних порід може стати небезпечною для птахів, оскільки виділення смолистих речовин у великій кількості склеюють пір’їнки. Деревно-стружкові матеріали на сонці виділяють запахи епоксидної смоли, а від опадів можуть просто розвалитися на дрібні частини.
Шпаківня з пляшки або картонного пакета
Зберегти тепло та безпеку гніздування у картонному виробі неможливо, але як тимчасове житло іноді роблять і такі шпаківні, із щільного гофрованого матеріалу. Гладкі та блискучі поверхні пляшок відлякують пернатих. Пластикова пляшка незручна для пташенят, яким потрібна шорсткість необробленої деревини, щоб чіплятися за неї, вилазячи з гнізда. Тому 3-літрову тару можна використовувати як каркас, обшитий зсередини натуральними матеріалами, а зовні покритий фарбами.
Зауважимо, що птахи можуть не жити у такій шпаківні, а тільки харчуватись. Штучний матеріал та погана провідність повітря не є перевагою таких шпаківень. Вони гарно виглядають і не складно створюються, але пташкам можуть не підійти.
Шпаківня з фанери
Досвід виготовлення шпаківень із фанери показує, що для довговічності таких моделей, потрібне покриття великим шаром лакофарбових матеріалів або додатковий декор на поверхні конструкції.
Будиночок для птахів із коробки
Готову фанерну шухляду або дерев’яну коробку можна обробити і декорувати, таким чином, щоб вона стала придатним житлом для птахів, що відповідає основним схемам шпаківень, прийнятим за стандарт.
Дизайнерська шпаківня з винних пробок
Хімічно нейтральним, практичним і довговічним матеріалом є силікон, на основі якого можна зібрати будиночок для птахів з дрібних елементів, таких як річкові камінці або пробки винні, встановлені торцями або боком. Любителі рукоділля виготовляють будиночки, роблячи на фасадах імітацію зрубу з кружків, нарізаних з винних пробок. Природна структура матеріалів для шпаківні нагадує кору дерев і добре маскує гніздо.
Ідеї для шпаківень з підручних матеріалів
Оригінально виглядають шпаківні зробленв своїми руками з підручних засобів. Для цих цілей можна вдало пристосувати колишню поштову скриньку, проробивши в ній круглий льоток на потрібній висоті. Підійде і невелике барило для напоїв, в якому відсутні різкі запахи. Добре виглядають шпаківні з взуття, особливо з чобіт.
Шпаківні з дерева
Кількість деталей та розміри шпаківні, вказані на кресленнях, підходять для виготовлення дерев’яних моделей. Вони виходять комфортними та безпечними, для пернатих санітарів садів та городів, якщо дотримано всіх необхідних параметрів.
Шпаківня з дощок
На ділянці завжди можна знайти кілька непотрібних відходів дощок або обарів, товщина яких повинна бути не менше 2 см, а при складанні конструкції необхідно передбачити 2-3 невеликі зазори, необхідні для провітрювання пташиного житла, що особливо важливо в літню спеку. Дах над льотком треба зробити з невеликим запасом, щоб опади не потрапляли усередину.
Дерев’яний будиночок для птахів з однієї дошки
Якщо для спорудження шпаківні для шпаків своїми руками знайшлася одна дошка, то з неї легко можна зробити конструкцію з односхилим дахом, розмітивши положення деталей таким чином, щоб скати боковин стикалися вершинами і виходили за допомогою одного розпилу. У передній стінці, яка по малюнку шпаківні повинна бути вищою за задню, треба просвердлити діаметр отвору, придатний для певного виду пернатих мешканців.
Як зробити своїми руками шпаківню з дощок із вікном?
На одному з фасадів шпаківні з дерева можна зобразити імітацію вікна, як у справжньому будинку. Фігурний отвір можна вирізати прямо в дошці за допомогою прямих і фігурних стамесок, або зібрати його з тонких рейок, потім прикручених саморізами.
Робимо дуплянку-шпаківню з колоди
Вибравши здоровий і сухий пеньок за ескізом шпаківні, в ньому треба видовбати середню частину. Це легко робити за допомогою дриля, стамески та киянки. Дно дуплянки для птахів можна залишити натуральне, не пробиваючи серцевину до кінця, але краще та надійніше зробити його з дошки, обробленої після кріплення по колу заготовки. Дах повинен бути більше кола будиночка, похилою і закривати простір над входом. Елітні шпаківні з колоди або дуплянки, є найбільш зручним і привабливим житлом для птахів, які бачать у них схожість з природними гніздами в дуплах дерев. Добре залишати кору на поверхні дуплянки або декорувати її мохом та шматочками гілок.
Дерев’яна шпаківня незвичайної форми
Незвичайні будиночки для птахів виходять з асиметричних конструкцій шпаківень для птахів, виготовлених своїми руками, за оригінальними кресленнями, створеними з урахуванням правильних параметрів. Зустрічаються двосхилі будиночки, у яких одна сторона даху набагато менша за іншу, а також з’єднання декількох видів шпаківень у загальну систему, розподілену на декількох рівнях. Зручний будиночок для трясогузки можна будувати за стандартними кресленнями та розмірами, але кріпити на місце його треба боком, щоб пташка зі слабкими лапками могла легко заходити у невисокий льоток.
Галерея: цікаві ідеї шпаківень
Корисним та захоплюючим заняттям для батьків разом із дітьми може стати виготовлення своїми руками оригінального будиночка для птахів. На представлених в інтернеті фото шпаківень своїми руками з дерева любителі домашньої творчості діляться своїми ідеями, які за бажанням можна доповнити власною фантазією. Багато з них ми зібрали у нас на сайті, дивіться нижче
Послідовність складання шпаківні
Ознайомившись із основними стандартами габаритів пташиного будиночка та дізнавшись, як птахи живуть у шпаківнях, можна приступати до роботи. Викресливши та вирізавши шаблони окремих деталей шпаківні, можна випиляти їх лобзиком, а потім зібрати. До початку складання конструкції слід намітити та висвердлити отвір для льотка, відповідно до проекту шпаківні, призначеної для певної породи птахів. Потім збирають корпус із вертикальних деталей у наступній послідовності: до переднього фасаду кріплять бічні стінки, а закінчують задником. Коли корпус готовий, можна монтувати дно та дах, який часто роблять знімним, на 4-х шурупах. Навесні, поки будиночок порожній, верх можна легко відкрутити і прибрати всередині.
Декорування шпаківні
Колір та яскраві елементи декору, цікаві більше для людей, ніж для мешканців будинку для птахів, яких найбільше цікавить маскування та безпека гнізда. Власники ділянки можуть вибрати колір та оригінальну прикрасу декоративної шпаківні на свій смак, але треба пам’ятати, що токсичні фарби та матеріали з різким запахом, швидше за все, відлякають пернатих гостей.
Як розфарбувати шпаківню
Різноманітні види шпаківень для птахів мають різні форми і розміри. Зовнішнє оздоблення імпровізованого гнізда також може бути будь-яким, на смак майстра. Однак слід враховувати, що штучний будинок для птахів відлякає потенційних мешканців прикрасами з блискучих або шурхітливих матеріалів. Різкі запахи фарби та лаків також негативно діють на пернатих. Як клеючий склад, треба використовувати для створення красивої шпаківні найбільш нейтральний, силіконовий пістолет з нагріванням. З його допомогою можна кріпити до стін будиночка шматочки кори, різнокольорову гальку, пробки від винних пляшок, мох, солому, прути та інші декоративні деталі. Можна розмалювати шпаківню як картинку, використовуючи для цього фарби на основі акрилу, які не виділяють запаху і не пропускають вологу. Якщо для виготовлення шпаківні використовувався пеньок, то його сторона з корою, що залишилася, може стати оригінальною маскувальною фактурою для шпаківні з дерева в сільському еко-стилі.
Галерея декор шпаківень
Великий вибір нестандартних способів декорування пташиних будиночків за допомогою фарб, фантазії та підручних матеріалів представляємо вам для натхнення.
Як оформити шпаківню з дерева
Двосхилий дах будиночка можна покрити паличками для морозива, імітуючи покрівлю з черепиці. Китайські палички для їжі можна використовувати для влаштування паркану по низу шпаківні для птахів з дерева, а зістарити хатинку для крилатих мешканців вийде за допомогою кракелюрного лаку. Спеціальний склад наносять на поверхню дощок, попередньо ґрунтовану білою акриловою фарбою. Багатьох зупиняє завдання, як розфарбувати шпаківню, якщо немає навичок художньої роботи. У таких випадках можна використовувати шаблони або застосувати техніку декупажу, для чого наклеїти красиві картинки і покрити їх лаком на водній основі.
Зустрічаються вироби у вигляді годинника з зозулею, на якому навколо льотка розташовані стрілки та цифри. Складний проект шпаківні на 3 сімейства може вийти зі своєрідного світлофора, в якому кожен колір призначений для окремої секції. Найчастіше господарям ділянок подобається прикрашати свої сади виробами у вигляді прикрашеної шпаківні, що представляє макет казкової хатинки з різьбленими наличниками та іншими характерними атрибутами. Тут можна зустріти пряникові будиночки, старовинні замки чи млини.
Де і як встановити шпаківню?
Після вирішення питання, як зробити шпаківню для птахів своїми руками, варто ухвалити рішення про місце його розміщення в саду, на балконі або у дворі міської забудови. Для залучення птахів, треба вивішувати штучне гніздо ранньої весни, перед тим, як вони прилітають на теплий період і шукають місце для виведення пташенят.
Де повісити?
Найкраще розмістити шпаківню на дереві, трохи нахиливши її вперед, щоб у неї не потрапляв дощ, а пташенята могли легко вибратися назовні. Орієнтувати льоток треба на теплі сторони світу, крім північних напрямків, інакше всередині буде холодно через відсутність сонячного світла та вітрів. Щоб пташенята були в безпеці, слід кріпити шпаківню, зроблену своїми руками, на висоті не менше 4-х метрів від землі. Якщо навколо будинку немає високих дерев, то можна зробити високу жердину, прикріпивши її до паркану або даху будинку, щоб на ньому розташувати декоративну шпаківню.
Як закріпити шпаківню?
Для надійного закріплення красивої шпаківні на дереві або стовпі, її треба повісити правильно, для цього до задньої стінки прикручують 2 вертикальні планки, щоб їх кінці виходили за межі дна та даху. При цьому важливо стежити, щоб гострі кінці цвяхів або шурупів не проходили крізь товщину дошки і не могли поранити птахів. За виходи планок шпаківню кріплять на дереві, примотуючи їх дротом або мотузкою.
Особливості встановлення шпаківні
Не можна прибивати будиночок до стовбурів дерев цвяхами, тому що це шкодить зеленим насадженням, а рясне виділення соку може зіпсувати шпаківню, зроблену своїми руками для птахів із дощок. Щоб захистити пташенят від хижаків, можна повісити штучне гніздо під дахом. Від хижих птахів можна оббити льоток бляхою, відмовитися від жердинки і зробити вхід, якомога вище від нижньої частини будиночка для шпаків.
У кого живуть шпаки, напишіть чи знищюють городину, вишні? Сумніваюсь чи доречно вішати шпаківню