Для огородження грядок, клумб та доріжок потрібно використовувати якийсь матеріал. У регіонах де деревина дешева часто використовують дошки, а в інших можна побачити все, що завгодно: шифер, метал, ондулін і т.д. Все, що залишилося від будівництва чи ремонту. Але шифер тендітний – наступили – поламали, деревина швидко руйнується і втрачає зовнішній вигляд, метал – міцний і довговічний, але травмонебезпечний. Загалом всі ці матеріали не ідеальні. Є ще один вид огорожі – бордюрна стрічка для грядок із пластику. Її можна використовувати і для квітників, і клумб, для огорожі газону, доріжок.
Зміст
Переваги та недоліки бордюрної стрічки
Зверніть увагу! Бордюрна стрічка довговічна та зручна в експлуатації. Вона продається у рулонах. Ширина стрічки – від 10 см до 60 см. Довжина в рулоні – від 9-10 метрів до 30 метрів. За кольором може бути чорною або зеленою, іноді темно-сірою, червоною, жовтою. Її можна використовувати для огородження грядок, газонів, клумб, формування чіткої межі поділу різних насаджень, доріжок і т.д.
Не плутайте із пластиковим бордюром у вигляді парканчиків тощо. Ми говоримо саме про пластикову стрічку. Готові бордюри виглядають добре, але вони тендітні — зачепили ногою, зламався. Вони ж легко кришаться, якщо зачепити їх триммером або вдарити газонокосаркою. Зі стрічкою інакше. На неї наступили – вона зігнулася, потім повернулася на місце. Вдарили – зпружинила. Але це якщо бордюрна стрічка щільна.
Недоліків у цієї стрічки бордюрної не так багато — її треба купувати, потім вкопувати. Просто встановити зверху на кілочки це не дасть потрібного ефекту. Так що якщо ви вирішили випробувати цей тип огорож для грядок, доведеться провести земляні роботи. Потрібна буде лопата і кілька годин.
Область використання
Бордюрна стрічка для грядок може використовуватись у будь-якому місці городу, саду, ділянки, де потрібно відокремити рослини, обгородити їх, розділити ґрунт тощо. Ось деякі приклади:
- огорожа для клумби або грядки;
- на клумбі розділити зони посадки різних рослин;
- у рокарії для відгородження каменів різного розміру чи кольору;
- для відділення доріжок;
- зробити обмеження прикореневого кола у дерев для кращого поливу та внесення добрив.
Використання бордюрної стрічки для грядок і клумб робить ділянку більш акуратною та доглянутою. Ця пластикова огорожа виконує не лише декоративну роль, а й практичну. Наприклад, з обгородженої грядки добрива нікуди не подінуться, у ній добре тримається мульча і нікуди не розсипається. Найпростіше і з поливом: вода залишається всередині, не розмиває краї, не витікає на доріжки.
Ще один плюс використання пластикової бордюрної стрічки для огородження грядок та квітників – вона допомагає обмежувати рослини, які розмножуються кореневими відростками. З культурних рослин це малина, м’ята. Якщо говорити про бур’яни, то закопана на 15 см углиб, вона допомагає боротися з пирієм. Його коріння в основному знаходиться на глибині до 10 см. Якщо закопаєте пластикову смугу на 15 см, всередину грядки він не проникне – через пластик коріння не проростає. І це ще один плюс цієї огорожі.
Яку стрічку вибрати за шириною
Вибирати бордюрну стрічку для грядок треба за щільністю. Вона має бути міцною, щільною і, одночасно, пружною. Спробуйте зразок пом’яти, зігнути, розтягнути. З пластиковим кантом хорошої якості нічого не станеться.
Вибір широкий, але дешеві варіанти одразу опускаємо.
Відразу варто відкидати дешеві варіанти. Вони зазвичай тонкі, погано тримають ґрунт, можуть ламатися та кришитися. На них просто не варто витрачати гроші після першої зимівлі від них нічого не залишається. Тільки уламки пластику, які нічого вже не тримають і лише псують зовнішній вигляд.
Вибирати треба бордюрну стрічку як мінімум із середнього цінового діапазону. Буває вона різної ширини – від 10 до 60 см. Ширину підбирають виходячи з галузі використання:
- Для огородження грядок та клумб підійде ширина 15-20 см. Її закопують на 10-15 см углиб, 5 см залишаючи зверху. Це не дає ґрунту/мульчі висипатися, утримує воду при поливі на місці.
- Якщо ви хочете захистити прикореневу зону дерев, краще взяти ще ширшу — 30-35 см і більше, залежно від сорту та розмірів дерева, ґрунтів, рівня ґрунтових вод тощо.
- Щоб позначити доріжки достатньо ширини 15 см. Її також бажано закопати, але можна не таку велику глибину.
Це не обов’язкові рекомендації. Дані зібрані за результатами використання, відгуками тих, хто вже застосовував бордюрну пластикову стрічку. Можете поекспериментувати самі чи озвучити свій досвід у коментарях.
Якщо плануєте використовувати для міжрядь газонокосарку або триммер, беріть найщільнішу стрічку, яку знайдете. Вона пружинить при зіткненні, нічого з нею не станеться. Щільність можна визначити навпомацки, але що робити, якщо купувати збираєтеся онлайн? Як визначити, наскільки щільна стрічка? Перший показник – товщина. Деякі виробники її вказують. Другий – маса. Чим більше важить рулон однакової ширини та довжини, тим більша щільність пластику. Ну, і, ясна річ, можна почитати відгуки. Зазвичай негативні моменти описують і можна буде зрозуміти, наскільки цей вид підходить для ваших цілей.
Чи впливає зовнішній вигляд на властивості стрічки
Як не дивно, але зовнішній вигляд пластикової бордюрної стрічки впливає на її якості. Бордюрна стрічка для грядок має три типи:
- рівна із сітчастою поверхнею;
- рівна з гладкою поверхнею;
- хвиляста (називається часто хвиля).
З цих трьох варіантів найменш якісна — хвиля. Вона гірше тримає форму, прогинається, швидше руйнується. З рівних краще із сітчастою поверхнею. Цей варіант довговічніший, краще тримає навантаження, без наслідків переживає зиму. Звичайно, все залежить від якості пластику, його щільності, але в середньому відгуки саме такі.
Є ще пластикова стрічка для бордюрів із різними «наворотами». Наприклад, є варіант із ажурним краєм. Звичайно, треба дивитися на якість пластику і на густину, але цей вид можна застосовувати для огородження «парадних» клумб. Це якщо інші прикраси на ділянці приблизно в тому самому стилі.
З практичніших варіантів — стрічка з посиленим краєм. Це може бути вже корисніше – жорсткіше триматиме форму. Важливо, щоб при навантаженні (якщо наступити ногою, наприклад) товстий край не лопався. Цей варіант з бортиком ідеальний для отримання чіткої межі між газоном та гравієм, доріжкою. Тільки монтують цей вид нарівні із землею або трохи піднявши над ґрунтом на 1-2 см.
Як встановлювати бордюрну стрічку
Як уже казали, для огорожі грядок, клумб найкраще підходить широка бордюрна стрічка. 20 см – це оптимальний розмір для цих цілей. По периметру клумби або грядки копають траншею глибиною близько 15 см. Одна сторона траншеї має бути рівною – до неї притискають бордюрну стрічку.
Закопувати її зручніше вдвох. Край фіксують якимось способом (вбити кілочок, до нього скобами прикріпити край стрічки), потім один натягує, другий засипає траншею, утрамбовуючи ґрунт ногою. Так виходить рівний бордюр.
Якщо працювати один, добре натягнути не вийде, будуть деякі вигини. Це не просто естетичний дефект – ґрунт, вода, мульча можуть висипатися/виливатися. Якщо помічників немає, є інший спосіб. Потрібно стрічку пошити в кільце (просвердлити дриль отвору, стягнути дротом), знайти металеві або дерев’яні кілочки. Розкласти стрічку навколо передбачуваної грядки, забити два кілочки в торці грядки з одного боку, взяти два інші кілочки, натягнути стрічку, забити їх. Тут фокус у тому, що можна по черзі витягати кілочки, краще натягуючи стрічку. Коли вона буде рівною, можна викопати траншею, посунути вниз по кілочках пластик, закопати. Гарантовано вийде рівний бордюр. Кільця можна потім витягнути, щоб не поранитися ненароком.
Для формування огорож навколо дерев, що вже ростуть, їх обкопують, формуючи по колу траншею потрібної глибини. У траншею ставимо стрічку. Краще зробити два обороти, по верхньому краю скріпити за допомогою степлера та скоб. У такому вигляді огорожа тримається досить міцно, але додатково можна засипати землею. Як бачите, всі дії однотипні, нескладні. Найскладніше – необхідність переміщення ґрунту. Та ж стрічка, ті самі прийоми, допомагають при оформленні ділянки перед будинком, газону. При невеликих витратах результат тішить. Особливо, якщо врахувати, що термін експлуатації бордюрної стрічки кілька років.
Варіанти застосування садової бордюрної стрічки: