Маючи навіть невелику ділянку землі, складно обійтися без парника. Розсаду виростити, отримати ранній урожай, прикрити їх від можливого заморожування, від спеки, змусити рослини на клумбі розквітнути раніше – все це можна зробити за допомогою цього пристосування. Причому зробити парник своїми руками нескладно. Є зовсім прості конструкції, є більш складні, але виготовлення будь-якого з них не вимагає спеціальної освіти.
Каркас для парника можна зробити з дерева (дощок), металу (куточка, профільної труби або арматури) або з ПВХ труб (круглих або квадратних). Укривають парник тими ж матеріалами, що й теплицю: плівкою, спанбонодом (називається ще агроволокно або нетканий укривний матеріал), полікарбонатом і склом. Оскільки розміри парників менші (рослини в парниках обслуговуються зовні), то й вимоги до них не такі жорсткі: навіть сильний вітер їм нестрашний.
Зміст
Розміри парників
Оскільки в парнику рослини обслуговують зовні, то його ширину вибирають із розрахунку того, щоб вам було комфортно обробляти рослини, висаджені ближче до середини. Визначаєте це дослідним шляхом: сідаєте, і рукою намагаєтеся дотягнутися до якоїсь ділянки. Заміряєте відстань. Отримуєте ширину парника при односторонньому підході. Це якщо парник розташований так, що з другого боку до нього не підібратися (біля стіни, наприклад). Якщо ж підійти можна з двох боків, цей результат подвоюєте.
Відстань для кожної людини виходить різна: впливає зріст і фізичний стан. Не варто гнатися за економією, роблячи його ширшим, ніж необхідно. Вам доведеться чимало часу проводити на прополюванні, розпушуванні, удобренні, інших роботах. Пару годин у незручному положенні, і ніяких сил не залишається. Тому краще зробити парник трохи вужчим, але щоб працювати було зручно: отримуючи від роботи задоволення, ви витрачаєте менше сил.
А довжину парника вибирають виходячи з планування ділянки. Вона довільна.
Простий парник із дуг під плівку або агроволокно
Цей парник зроблений з декількох дощок, збитих за необхідними розмірами, дуг з ПВХ труб, які прикріплені до дерев’яної основи. Верхівки цих дуг з’єднані вгорі брусом або такою ж трубою. Якщо це буде брус, його потрібно добре обробити, скругливши грані, щоб не рвалася плівка.
Як закріпити дуги
Про те, як закріпити дуги з ПВХ труб на каркасі парника. Кріплять найчастіше з використанням металевої перфорованої стрічки. Беруть невеликий її шматок сантиметрів 5-6, саморізи і шуруповерт. І закріплюють із двох боків. Для надійності можна двічі.
Точно в такий самий спосіб можна закріпити їх і зсередини, щоб трималися міцніше, додають бруски.
Ще варіант: біля каркаса вбити відрізки арматури, а на них насадити труби і тільки потім їх зафіксувати хомутами до дощок каркаса. Цей варіант надійніший.
Як кріпити плівку
Кріпити плівку до ПВХ труб можна на двосторонній скотч. Але тільки в тому разі, якщо плівку використовували недорогу поліетиленову: відірвати неушкодивши її неможливо, а поліетилен слугує не більше року. Тож для сезонного парника цей варіант із розряду «дешево і сердито». Другий спосіб – спеціальні кліпси для фіксації плівок і все, що їх може замінити – шматок старого шланга, розрізаного вздовж, фіксатор для труб, які використовують для монтажу трубопроводів, канцелярські біндери тощо.
Ще має сенс з двох сторін по краях плівки закріпити брусок. Для цього плівку відрізають більше, ніж необхідно по довжині, в надлишок загортають брусок і закріплюють на ньому плівку. Тепер у вас вийшов шматок плівки, на коротких сторонах якого прикріплені бруски. Один залишаєте з одного боку, другий перекидаєте на інший. Тепер не потрібно плівку притискати до землі камінням: її непогано тримає брусок. Також із ним зручно відчиняти парник на провітрювання, накрутили плівку, поклали наверх.
Можна для кріплення плівки використовувати невеликі цвяшки, але під капелюшки підкладати шайби. Швидше працювати будівельним степлером зі скобами. Щоб плівка не порвалася в місцях кріплення, її чимось прокладають. Можна – щільну тасьму або просто смугу тканини, і в неї вже забивати кріплення.
Більш потужний варіант
Якщо є необхідність зробити парник з дугами з ПВХ надійнішим, до основи з дощок по центру короткої сторони прибивають дерев’яні стійки. До них на ребро кріпиться дошка, в якій попередньо висвердлюють отвори по діаметру більші, ніж зовнішній діаметр труб.
Цей парник можна використовувати не тільки для вирощування перців або баклажанів. Доростивши за необхідності бічні стійки можна буде підв’язати огірки або помідори
Під час монтажу труба протягується через отвір. Закріпити її з боків можна як запропоновано вище, або зробити ще по-іншому: у бруски попередньо встановити шпильки, і на них надіти трубу.
Найпростіший парник
Чим хороші труби ПВХ, так це тим, що їх легко гнути. Ще тим, що важать мало. Ідеальний варіант для легкого переносного парника, особливо якщо поєднувати його зі спанбондом. Цей матеріал можна шити. Взяти шматок щільністю від 30 кг/м2, з кроком у 50-60 см зробити в ньому кулиски. Для куліски настрочити впоперек смугу того ж матеріалу завширшки близько 10 см (її прошивають з двох боків). Всередину вставити нарізані на потрібні відрізки труби.
Ось що має вийти: покривний матеріал із протягнутими в куліски дугами.
Тепер все це можна встановлювати на грядку: встромляєте кілочки в два ряди з одного та іншого боку грядки, на них насаджуєте трубу. Відразу виходить готовий парник. І що ще зручно: відкриваєте і закриваєте рослини просто зібравши або розправивши спанбонд на дузі. Це дуже зручний тимчасовий парник: як тільки він не потрібен, за кілька хвилин його можна прибрати і скласти.
Трикутний парник із дощок
Цей парничок хороший під розсаду, але можна його робити для перцю, баклажанів. У середині основи прибивається стійка. До неї – дві похилі дошки. У перетині виходить трикутник. Якщо парник потрібен довгий, приблизно через кожен метр встановлюють таку ж конструкцію. Усі верхівки з’єднують довгим бруском або трубою. Проста і зручна конструкція у цього парника.
Огірки в ньому вирощують тільки до тих пір, поки не починають витися. Під огірки покривний матеріал знімають, до боковин прибивають (прикручують) стійки, між якими натягують шпагат.
Ось як переробляють такий парник для огірків
Парник «Хлібниця» і «Метелик» – фото
Називається ця конструкція «хлібниця» через те, що один в один схожа на пластикові контейнери для хліба. Її кришка так само піднімається вгору, ховаючись за другою половиною. Якщо подивитеся на фото, все зрозумієте.
Такий парник-хлібницю можна зварити своїми руками з профільної труби
Є два типи таких виробів: ті, що відкриваються з одного або з двох боків. Якщо він неглибокий, працювати можна і з кришкою, що відкривається з одного боку. Якщо ширина понад метр, простіше буде працювати, якщо доступ є з двох боків. У цієї конструкції з двома сторонами, що відкриваються, є своя назва: «Равлик».
На виготовлений каркас натягують плівку, агроволокно, але більш популярний для цієї конструкції полікарбонат.
Друга конструкція відрізняється типом відкривання дверей. Її склепіння теж зроблене на дугах, але відчиняються на петлях вгору (дивіться картинку).
Парник-метелик: у відкритому положенні кришки нагадують крила
Встановлюватися вони можуть прямо на ґрунт або на підготовлену основу з цегли або бруса. У деяких випадках кришки відкриваються не відразу від землі, а є невеликий бортик 15-20 см.
Парники з підручних матеріалів
Перетворити непотрібні речі на корисні вироби – у цьому нашому народу немає рівних. Роблять парники з таких речей, з яких ніколи й не подумаєш.
Наприклад, легко можна зробити парник своїми руками зі старих віконних рам. Під час заміни вікон не поспішайте їх викидати. З них можна зробити чудовий парник. Причому конструкції можуть бути різні. Найпростіший – це корпус, збитий з дощок, до якого зверху в якості кришки прироблена віконна рама (зі склом, звісно).
Простий парник із рам: дерев’яний корпус, до якого на петлях прикріплена стара віконна рама
Щоб рослини отримували максимум світла, одну зі сторін каркаса роблять вищою (яка звернена на південь або на схід). Рами існують різні, будь-яку з них можна використовувати для цих цілей. Як приклад – фото парників з рам, які були зроблені своїми руками дбайливими господарями.
Роблять парники з бочок. Прикривають старою парасолькою з прозорої плівки або обрізаними пластиковими каністрами для води.
Спосіб виростити огірки
Саморобний парник можна зробити з пластикового або пінопластового ящика. Хоча «зробити» – це голосно сказано. Всього то й потрібно, що натягнути плівку.
Використання пластикових ящиків
Міні-парники для розсади
Для тих, хто вирощує розсаду для власного городу чи квітника, великі обсяги ні до чого. Потрібні маленькі парнички. Причому багато хто ростить розсаду на балконах. Усі наведені вище конструкції можна використовувати для балкона в зменшених розмірах. Для зовсім незначних посадок можна взагалі взяти пластикові лотки для яєць. З одного боку вийде ємність для ґрунту і, а кришка буде замість укриття. Решту ідей розглядайте у фото.
- із дерев’яних планок можна зробити шафу-парник і зашити його плівкою, агроволокном або полікарбонатом
- пластиковий лоток для яєць також може бути міні-парником для розсади
- в ящик зібраний із планок та обтягнутий плівкою, полікарбонатом можна ставити різні ємності із розсадою чи рослинами
- дуги із товстих дротів, які прикріплені до ящика зверху плівка – і парник на балконі готовий
- обрізана пластикова пляшка також може забезпечити всі функції парника
- ще один спосіб зробити міні-парник
- пластиковий лоток можна використати як індивідуальний парник для висадженої в ґрунт розсади
- ще одна конструкція парника на балкон
- конструкція переносного міні-парника для рослин
Парник своїми руками можна зібрати за кілька годин. Ніяких складних конструкцій будувати не доведеться. Все дуже просто, економно і практично.