Поліпропілен армований скловолокном або алюмінієвою фольгою, що краще

Поліпропілен армований скловолокном або алюмінієвою фольгою, що краще

Поліпропіленові труби багато хто вважає найкращими. Вони справді мають дуже хороші технічні та експлуатаційні характеристики: не кородують, не взаємодіють з водою, не змінюють її складу і смаку, мають тривалий термін експлуатації – до 50 років, мають дуже гладенькі стінки, на яких не утворюються опади. Загалом, переваг дуже багато. Залишилося вирішити, які поліпропіленові труби кращі, а це зовсім непросто. Доведеться розбиратися в деяких тонкощах.

Які труби бувають і які краще

За будовою поліпропіленові труби бувають трьох видів:

  • Одношарові. Стінки повністю зроблені з поліпропілену.
  • Тришарові:
    – армовані скловолокном – між двома шарами поліпропілену запаяні нитки скловолокна;
    – армовані фольгою – конструкція схожа.

Тепер коротко про те, навіщо армують поліпропіленові труби. Річ у тім, що цей матеріал має великий коефіцієнт теплового розширення. Один метр одношарової труби при нагріванні на 100 °C стає довшим на 15 мм. Це дуже багато, хоча ніхто не буде нагрівати їх настільки, але й за менших дельтах температур збільшення довжини не менш вражаюче. Для нейтралізації цього явища ставлять компенсаційні петлі, але такий підхід рятує не завжди.

Види компенсаторів для поліпропіленових труб:

Які труби бувають і які краще

Виробники знайшли інше рішення – вони стали робити багатошарові труби. Між двома шарами чистого пропілену вони закладають скловолокно або алюмінієву фольгу. Ці матеріали потрібні не для зміцнення або будь-яких інших цілей, а тільки для зменшення теплового подовження. Якщо є прошарок скловолокна, температурне розширення в 4-5 разів менше, а з прошарком із фольги – в 2 рази. Компенсаційні петлі, як і раніше, потрібні, але ставляться вони рідше.

Ліворуч армована скловолокном труба, праворуч – звичайна одношарова:

Ліворуч армована скловолокном труба, праворуч - звичайна одношарова:
Навіщо роблять армування скловолокном або фольгою? Річ у діапазоні робочих температур. Ті, що зі скловолокном можуть витримати нагрівання до 90 °C. Цього достатньо для ГВП, але не завжди недостатньо для опалення. У поліпропіленових труб, армованих фольгою, температурний діапазон ширший – вони витримують нагрівання середовища до +95 °C. Цього вже достатньо для більшості систем опалення (крім тих, у яких стоять твердопаливні котли).

Плюси і мінуси

  1. Труби армовані скловолокном більш довговічні. З фольгою з алюмінію погано переносять перепади тиску і температури. Причиною є шов, що скріплює алюмінієву фольгу.
  2. Шар скловолокна не дає проникати кисню до теплоносія, що позитивно впливає на довговічність котла, перешкоджаючи утворенню іржі. Алюміній пропускає кисень.
  3. Прошарок зі скловолокна надійний і не потребує частого обслуговування. Якість труб, армованих алюмінієвою плівкою, залежить від правильності її монтажу.
  4. Скловолоконні системи порівняно з укріпленими алюмінієм мають знижену втрату тепла, що в деяких випадках добре, а іноді погано.
  5. Температура використання у скловолоконних систем нижча і за сильного нагрівання вони провисатимуть. У алюмінієвих температурний режим вищий.

Які ППР труби підходять для різних систем

Виходячи з усього сказаного вище, робимо висновок, що поліпропіленові труби армовані фольгою краще для опалення, якщо передбачається експлуатація системи з високою температурою. Для низькотемпературних систем опалення можна використовувати вироби, армовані скловолокном.

З огляду на те, що рекомендована температура в котлах опалення, яка не призводить до появи накипу, 60 °C, то, якщо для системи опалення правильно підібрати діаметр труб, розміри і кількість радіаторів опалення, застосування виробів зі скловолокном буде кращим.
Для холодного водопостачання підходять будь-які ППР труби, але найраціональніше рішення – звичайні одношарові. Коштують вони зовсім небагато, а теплове розширення в цьому випадку не таке вже й велике, одного невеликого компенсатора для водопроводу в середньому приватному будинку досить, а у квартирі за умови невеликої протяжності системи, його не роблять узагалі, точніше роблять “Г”-подібний.
Для прокладання системи ГВП найкраще брати труби з поліпропілену з армувальним прошарком зі скловолокна. Їхні якості тут оптимальні, але можна використовувати і з фольгованим шаром. Зверніть увагу, наявність компенсаторів обов’язкова.

Приклад водопроводу з поліпропілену:

Приклад водопроводу з поліпропілену:
Для прокладання системи ГВП найкраще брати труби з поліпропілену з армувальним прошарком зі скловолокна. Їхні якості тут оптимальні, але можна використовувати і з фольгованим шаром. Зверніть увагу, наявність компенсаторів обов’язкова.

Які труби простіші в монтажі

Вирішуючи, які поліпропіленові труби кращі, зверніть увагу на такий параметр, як складність монтажу. Усі види з’єднуються за допомогою зварювання, а для поворотів, розгалужень тощо використовують фітинги. Сам процес зварювання ідентичний для всіх типів, різниця в тому, що за наявності алюмінієвої фольги потрібна попередня обробка – необхідно видалити фольгу на глибину пайки.

Так виглядає зовнішнє армування поліпропіленової труби фольгою:

Так виглядає зовнішнє армування поліпропіленової труби фольгою:
Взагалі, армування алюмінієм буває двох видів – зовнішнє і внутрішнє. При зовнішньому, шар фольги знаходиться близько до зовнішнього краю (1-2 мм), при внутрішньому армуючий шар знаходиться приблизно посередині. Виходить, що він з двох сторін залитий майже однаковим шаром поліпропілену. У цьому разі підготовка до зварювання полягає ще й у тому, щоб зняти зовнішній шар пропілену на всю глибину зварювання (і фольгу теж). Тільки за цих умов можна досягти необхідної міцності шва. Вся ця підготовка займає досить багато часу, але найнеприємніше те, що в разі помилки отримуємо дуже ненадійне з’єднання. Найнебезпечніший варіант, коли вода просочується до фольги. У цьому разі поліпропілен рано чи пізно зруйнується, з’єднання потече.

Зварювати армовані фольгою труби треба правильно:

Зварювати армовані фольгою труби треба правильно:
Виходячи з цих даних, можна дійти висновку, що якщо дозволяють умови, краще використовувати одношарові або армовані скловолокном поліпропіленові труби. Прихильники алюмінієвого армування говорять про те, що фольга додатково зменшує кількість повітря, яке проникає в систему через стінки. Але фольгу часто роблять перфорованою і вона далеко не обов’язково йде суцільною смугою, охоплюючи весь діаметр труби. Часто вона має поздовжній розрив. Адже її завдання – зменшити величину теплового розширення, а з цим завданням справляються навіть смуги більш стабільного матеріалу.

Виробники якісних поліпропіленових труб

Визначившись з типом ППР труби, яка вам необхідна, треба вирішити, який з виробників кращий. Завдання непросте, хоча є явні лідери ринку за якістю – німці. Дивно, але дуже часто виходить, що німецькі будівельні матеріали – найкращі, і поліпропіленові труби не виняток – за якісними показниками лідирують саме німецькі вироби. Ось перелік фірм, які мають дуже хорошу репутацію:

  • (Берінгер). Труби робить із рандом-сополімеру, завдяки чому вони можуть використовуватися для подачі питної води.
    Поліпропіленові труби Banninger (Барінгер) мають характерний зелений колір
    Поліпропіленові труби Banninger (Барінгер) мають характерний зелений колір
  • Aquatherm (Акватерм). У цій кампанії постійно ведуться розробки, використовуються найновіші матеріали і технології. В останні роки з’явилися труби серії “green”, абсолютно безпечні.
  • Wefatherm (Вефатерм). Під цією маркою випускають армовані фольгою труби нового покоління. Вони відрізняються тим, що їх не треба зачищати під час зварювання, що значно прискорює і спрощує монтаж системи опалення або гарячого водопостачання.
    Wefatherm (Вефатерм). Під цією маркою випускають армовані фольгою труби нового покоління.
  • Rehau (Рехау). Широко відома фірма, що має широкий асортимент продукції та якість, яка перевірена роками.

Тут навіть не можна сказати, що якась продукція краща, якась – гірша. Усі приблизно однакові. Все питання в тому, яка з фірм представлена у вашому місті/регіоні. Є у них тільки один недолік – більш ніж пристойна ціна. Інших не помічено.

Не менш популярні чеські поліпропіленові труби. За якісними показниками вони майже не поступаються німецьким, але мають трохи нижчі ціни. Здебільшого на ринку представлені дві марки:

  • FV-Plast (ФВ-пласт). У виробництві здебільшого використовується рандом-сополімер третього типу (позначається PPR, на сьогоднішній день він поки що – найкращий). Вироби придатні для транспортування води температурою до +90 °C, мають хорошу гнучкість. Це дає змогу використовувати менше фітингів, а отже, вартість трубопроводу в підсумку буде меншою (фітинги дорогі).
  • Wavin Ekoplastik (Вейн Екопластик). Використовують сополімери з різними добавками. У цієї кампанії є своя “фішка”, при армуванні труби фольгу використовують перфоровану. Цим досягається краще зчеплення всіх шарів.

Асортимент і призначення ППР труб Wavin Ekoplastik:

Асортимент і призначення ППР труб Wavin Ekoplastik:
Ці труби теж мають хорошу репутацію і чудові відгуки. Якщо є вони у вас у магазині, можете брати не замислюючись.

У середньому ціновому сегменті розташовуються турецькі поліпропіленові труби. Якщо в поняття “кращі” входить і не дуже висока ціна, то вибирати треба вироби цих фірм:

  • Pilsa (Пілса). Випускаються тришарові армовані скловолокном труби. Сфера застосування – холодне і гаряче водопостачання, системи опалення.
  • TEBO (Тебо). В асортименті звичайні поліпропіленові труби, також є армовані скловолокном і фольгою. Підходять для транспортування холодних і гарячих рідин, газів.
  • Valtek (Валтек). У виробництві використовують поліпропілен PPR-100, що має підвищені характеристики міцності. Є повний набір – одношарові, багатошарові, армовані скловолокном і суцільною алюмінієвою фольгою.
  • Kalde (Кальде). Використовують рандом-сополімер третього типу (PPR), який відрізняється підвищеною міцністю, гнучкістю. Використовувати можна для опалення, гарячого і холодного водопостачання, каналізації.
  • Vesbo (Весбо). Ця турецька фірма випускає одношарові поліпропіленові труби для холодної та гарячої води (до 70 °C), армовані перфорованою фольгою, що підходять для опалення та ГВП.

Продукція Vesbo має хорошу репутацію

Продукція Vesbo має хорошу репутацію

  • Firat (Фірат). Використовується рандом сополімер 3 класу, що має на сьогодні найкращі характеристики. Виробляються як прості (одношарові) труби, так і армовані (багатошарові).
  • Jakko (Жако). При хорошій якості продукція має прийнятну ціну. Є повний набір – одношарові, армовані скловолокном і алюмінієвою фольгою.

Практично всі турецькі виробники поліпропіленових труб працюють у середньому ціновому діапазоні. Якість виробів – хороша, асортимент – пристойний. Якщо дозволяють кошти, вибирайте з цих виробників. Якщо потрібні ще більш бюджетні рішення, дивіться в бік китайських виробників:

  • Китайські ППР труби BLUE OCEAN мають непогану репутацію. Їх можна сміливо використовувати, проблеми виникають рідко.

Продукція всіх цих марок перебуває на ринку вже багато років, фірми мають стабільну репутацію. Однак періодично з’являються повідомлення, що якась продукція виявилася дуже низької якості. Коли починають розбиратися, виявляється, що було куплено підробку. Кількістю підробок можна, до речі, вимірювати популярність того чи іншого бренду: багато підробок – дуже популярний товар. Як не помилитися під час купівлі – читайте далі.

Як не помилитися

Якщо ви вибрали для себе краще поліпропіленові труби, перед тим, як купувати, зайдіть на офіційний сайт виробника. Вам треба буде:

  • Запам’ятати, який вигляд має логотип, який використовується шрифт, які літери в ньому є, яким кольором вони написані, скільки великих літер. Загалом, вам треба вивчити логотип і його написання. Ті, хто роблять підробки, у назві спеціально роблять якусь помилку, змінюють/пропускають/подвоюють якусь букву. Це робиться для того, щоб не можна було пред’явити претензії – буква інша, інший бренд.
  • Далі вам треба вивчити асортимент, підібрати те, що ви хочете придбати. Потім уважно вивчити колір, розташування маркування. Якщо в магазині вам запропонують товар бажаної кампанії іншого кольору, розміру тощо, а на офіційному сайті такого немає, то вам продають підробку. Краще піти і пошукати інший магазин.
  • Перед покупкою вивчіть зразки продукції. Труби, фітинги нормальних фірм мають рівні стінки (і зовнішні, і внутрішні). Ніяких напливів, западин та інших ознак неякісного лиття бути не повинно.
  • Подивіться на зріз труби або фітинга. Товщина стінки має бути однаковою. Якщо це армовані вироби, то армувальний матеріал оточений кільцями поліпропілену однакової товщини. Якщо різниця помітна навіть “на око”, брати такі вироби не варто.

Усі стінки мають бути ідеальними

Загалом, у вас має скластися позитивне враження про якість виробів. Тільки якщо всі “тести” пройдено, можна купувати.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: