Усунення запахів у дачному туалеті проблема актуальна, особливо в літню пору. Якщо є у вас така проблема, потрібно перевірити вентиляційну трубу – може забилася. Якщо вентиляція не була зроблена під час будівництва, її потрібно зробити. Часу і коштів піде небагато, а в приміщенні не буде інтенсивного запаху.
Зміст
Робимо вентиляцію – природну та примусову
Природна вентиляція відбувається за рахунок руху повітря, нагрітого до різних температур. У туалеті для цього роблять віконце над дверима, і отвори в бічних стінках. Віконце над дверима бажано не склити, інакше свої функції воно не виконає. Щоб було менше комах, його можна затягнути сіткою.
Віконце над дверима – не тільки для освітлення в денний час, а й для вентиляції:
Бічні вентиляційні отвори роблять внизу. Їх можна затягнути тією ж сіткою або встановити декоративні решітки. Наявність отворів на різному рівні забезпечує хороший рух повітря, що мінімізує запах.
Також необхідна витяжна вентиляція – труба з вигрібної ями або ящика, біля якого стоїть ємність для відходів. Найпростіше зробити її з пластикової труби діаметром 100 мм. Її висота має бути на 50-70 см вищою за дах туалету. Ще знадобиться куточок під 90° і парасолька на верхівку (або дефлектор, якщо знайдете відповідний) – щоб не залітало листя.
У стіні туалету проробляєте отвір, що дорівнює зовнішньому діаметру труби. Вставляєте короткий відрізок труби, до нього монтуєте куточок. Усе це можна кріпити до стіни хомутами.
Якщо в трубу встановити вентилятор, отримаємо примусову вентиляцію. Якщо вентилятора не буде – вона буде природною – рух повітря забезпечить перепад температур і вітер.
Методи боротьби із запахом
На жаль, наявність вентиляції – не гарантія того, що запаху не буде. Його поява – результат навіть незначних помилок під час будівництва вигрібної ями, а також не найвдалішого місця розташування. Тому доводиться боротися з неприємним туалетним запахом і іншими методами.
Магазинні препарати
Промисловість випускає спеціальні препарати для усунення запаху. Є вони в рідкому або сипучому вигляді, є у вигляді таблеток. У цих препаратах «упаковані» бактерії, які переробляють фекалії на цілком нешкідливі продукти – воду і якийсь осад. Результат переробки майже нічим не пахне, та й ще часто його можна використовувати як добриво.
Ліворуч вміст вигрібної ями до обробки бактеріями, праворуч – після:
Препарати є трьох видів:
- З анаеробними бактеріями. Вони нечутливі до наявності кисню. Можуть застосовуватися в герметично закритих ємностях. Їхній недолік – виділення під час переробки сірководню, а отже, наявність характерного запаху. Також ці бактерії переробляють приблизно 7-% відходів.
- Аеробні бактерії. Для їхньої життєдіяльності обов’язкова наявність кисню. Вони використовуються для переробки відходів у вигрібних ямах. У результаті переробки на дні осідає мул, який можна використовувати як добриво, і вода. Вода може використовуватися для технічних цілей.
- Біоактиватори. Це суміш двох видів бактерій, доповнена ферментами для прискорення процесу переробки. Цей тип очищувачів справляється навіть із переробкою побутової хімії.
Ось деякі засоби від запаху в туалеті на дачі:
- Доктор Робік. Препарат містить шість різних видів мікроорганізмів, які справляються не тільки з біологічними відходами, а й із побутовою хімією. Розводиться препарат у воді і виливається у вигрібну яму або септик. При цьому відбувається зниження рівня заповнення, а через деякий час запах зникає.
- Водограй 200. До складу препарату входять активні мікробіологічні культури природного походження, зокрема ґрунтові, які здатні працювати як у рідкому середовищі, так і всередині ґрунту. Вони мають високу продуктивність і проявляють свою активність під час контакту з живильним середовищем. Бактерії, які є в складі препарату, представлені у висушеному вигляді. У препараті бактерії нанесені на подрібнені зерна кукурудзи. Під час поміщення бактерій у середовище, в якому є органічні відходи, харчові відходи, відходи життєдіяльності, зазначені мікроорганізми запускають процес перероблення всіх органічних сполук на очищену воду і безпечний вуглекислий газ. Найважливішою унікальною властивістю біопрепарату є здатність окремих штамів бактерій здійснювати очищення забрудненого ґрунту, в який вбираються стоки. Оскільки одне тільки видалення нечистот із резервуара не призводить до поліпшення роботи каналізації, очищення ґрунтовими бактеріями та відновлення пористої структури ґрунту і поліпшення його дренажних властивостей є найефективнішим та найкомплекснішим механізмом підтримання локальної каналізаційної системи у чудовій робочій готовності.
- ЕМбіонік WC. Біопрепарат створено на базі новітніх біотехнологій з урахуванням розв’язання проблем охорони довкілля. Містить спеціальний набір мікроорганізмів, завдяки чому швидко очищає та усуває неприємні запахи, розкладає папір, фекалії, жири. У складі біопрепарату присутні аеробні та анаеробні мікроорганізми. Це дає змогу досягти чудових результатів переробки вмісту навіть у системі локальної каналізації із септиком закритого типу без доступу повітря.
- Microbec.Мікробіологічний ферментний препарат у формі порошку для біодеградації вмісту септичних резервуарів. Microbec містить спеціальну культуру бактерій та ферменти, які прискорюють природній процес розкладання органічних залишків (нечистоти, папір, рослинні залишки, жири). 3-фазна дія препарату забезпечує швидке та ефективне розкладання нечистот до абсолютно безпечних та дружніх до навколишнього середовища речовин. Систематичне використання препарату зменшує частоту спорожнення вигрібної ями та допомагає у роботі присадибних очисних споруд, усуває неприємний запах та прочищає сантехнічну систему.
- Біофос для вбиралень та сухих туалетів – це препарат з додаванням біологічно активних ферментів, що підтримує та прискорює розкладання органічних відходів у вбиральнях і сухих туалетах.
Біопрепарат Біофос Професіонал містить штами як аеробних, так і анаеробних бактерій. Завдяки цьому біологічний препарат Біофос Професіонал працює в будь-яких умовах. Знижує вміст твердих фекалій, розчиняє органічні речовини та ефективно усуває неприємні запахи.
Препаратів ще дуже багато: у різній формі (рідина, порошок, таблетки) і від різних виробників. Підбираються вони під склад переважаючих відходів. Здебільшого переробка ефективна, запаху в туалеті немає зовсім, іноді навіть присутній ароматизатор (BIOTAL). Єдиний недолік такого способу позбавлення від туалетного запаху – досить висока ціна на препарати. А також те, що активні бактерії тільки за плюсових температур.
Народні методи
Нейтралізація запаху в туалеті на дачі можлива і без покупних препаратів. Є, щонайменше, два біологічних способи:
- Періодично додавати у вигрібну яму бадилля помідорів.
- Раз на 7-10 днів кидати в нечистоти пучок кропиви.
Обидві ці рослини при розкладанні виділяють речовини, які вбивають бактерії, що викликають появу «туалетного» запаху. Бадилля помідорів (можна пасинки закидати) при цьому вбиває ще й личинок мух, а також відлякує дорослих комах. Тож виходить подвійна дія – і усуваємо запах у дачному туалеті, і мух позбавляємося.
Сухі туалети
Влаштування вигрібної ями – далеко не найкраще рішення при будівництві туалету. Сьогодні є інші способи утилізації відходів, які при правильній експлуатації взагалі не виділяють ніякого аромату. Якщо хочете мати дачний туалет без запаху, поставте компостний або торф’яний туалет, який називають ще пудр-клозетом.
Суть такого туалету в тому, що після кожного відвідування всі відходи засипають (припудрюють) торфом, тирсою або їхньою сумішшю. Дрібні частинки перекривають контакт із повітрям, запаху майже немає. У випадку з вигрібною ямою торф теж працює, але обсяги там великі, і перекрити повністю доступ неможливо. Хоча при регулярному додаванні торфу спосіб непогано працює.