Приватні будинки все частіше будують з пінобетону. Оскільки матеріал відносно новий, є багато запитань. Перше, з чим треба розібратися, це чим відрізняються піноблоки від газоблоків. Далі треба розібратися з тим, які розміри піноблоку, якої вони бувають щільності та маси. Ось про все це і поговоримо далі.
Зміст
Пінобетон і газобетон – не плутаємо
На ринку є два пористих будівельних матеріали штучного походження – газобетон і пінобетон. Склад їхній схожий. Це суміш цементу і піску з додаванням води і піноутворювача. У результаті суміш набуває пористої структури, що збільшує теплопровідність і знижує масу. Це і є основні переваги матеріалів цього типу.
Але не всім зрозуміла різниця між пінобетоном і газобетоном. Воно й не дивно: вони дуже схожі зовні, навіть ДСТУ у них спільний. Різниця, в основному, в особливостях технології. Характеристики ж обох матеріалів дуже близькі і належать вони до однієї групи – ніздрюватого бетону.
Чим відрізняються
Різниця між піно- і газо-бетоном у використовуваному піноутворювачі та порядку його додавання.
При виготовленні газобетону в суху суміш цементу і піску додається алюмінієва пудра, все ретельно перемішується. Потім додається вода. У результаті реакції (алюмінієвої пудри з компонентами цементу) утворюється водень і оксиди алюмінію. Водень “газує” суміш, унаслідок чого утворюються комірки різного розміру – є і великі – 3 мм і більше, і маленькі – 1 мм або менше. За низького рівня виробництва можлива неоднорідна структура блоку по висоті. Така неоднорідність відбивається на теплопровідності та звукоізоляційних характеристиках. Газобетон нормальної якості має більш-менш однорідну будову і стабільні характеристики. Тож при виборі цього матеріалу рівень виробництва має велике значення.
У пінобетон додається хімічний або органічний піноутворювач у вигляді готової піни. Спочатку перемішують сухі компоненти, до них додають воду, в рівномірно перемішаний розчин вводять піну, яка і дає пори приблизно однакового розміру. Тобто піноблоки більш однорідні за структурою (на фото зліва). До того ж оболонка бульбашок виходить більш товстою, міцною.
Якщо розглядати матеріали з цього боку, то більше плюсів у піноблоків. Але є й інші нюанси, які також треба враховувати.
Особливості виробництва
Під час вибору будівельних матеріалів, особливо таких як ніздрюватий бетон, треба приділяти увагу навіть дрібницям. Бо саме вони в кінцевому підсумку впливають на те, наскільки теплою і міцною вийде споруда. Ось ці тонкощі й опишемо в цьому розділі.
- Технологія виробництва.
- Виготовлення пінобетону настільки просте, що його можна зробити в гаражі. Досить купити піноутворювач, а інші компоненти легкодоступні. Суміш (цемент+пісок+вода) замішується в будь-якій ємності, додається піноутворювальна добавка. Далі склад розливається у форми. Дозрівання блоків відбувається в природних умовах – на повітрі. Тобто обійтися можна без спеціального обладнання, контроль за якістю умовний – треба дотримуватися відомих пропорцій і технології. Але ж так хочеться заощадити… Тому на ринку велика кількість піноблоків, якість яких далека від ДСТУних. Пінобетон має більш однорідну структуру
- Газобетон замішується настільки ж легко, але буває двох типів – автоклавний і неавтоклавний. Неавтоклавний також сушиться на відкритому повітрі, але має не найкращі характеристики. Автоклавний газобетон проходить процес твердіння за підвищеного тиску і температури. У результаті блоки виходять підвищеної міцності. Коштують вони дорожче, але і міцніші набагато.
- Точність геометричних розмірів.
- Газобетонні блоки виробляються двома способами. За однією технологією склад розливають у готові форми. Ці блоки мають різницю в розмірах до 3-5 мм. За іншою технологією формуються великоформатні блоки, які потім нарізаються за заданими розмірами. Різниця в розмірах такого матеріалу мінімальна.
Міцність пінобетону різної щільності
- Пінобетон заливається в готові форми. Іншої технології немає. Відповідно, різниця в геометрії блоків може бути суттєвою. Вона коригується збільшенням шва кладки, що знижує теплоізоляційні характеристики кладки загалом. Тож під час вибору основну увагу приділяйте геометрії. Якщо блоки майже однакові (ДСТУ допускає відхилення в 1 мм), є надія, що і технологія дотримувалася.
Якщо розглядати зазначені матеріали з цього погляду, то кращим є автоклавний газобетон з мінімальними розбіжностями в розмірах. Кладку з такого матеріалу роблять з використанням спеціального клею. Він наноситься шаром у кілька міліметрів, оскільки ідеальна геометрія дає змогу це робити. Оскільки в стіні з цього матеріалу шов – це місток холоду, то стіна виходить дуже теплою (за рахунок малої товщини шва тепло в будівлі зберігається краще).
При використанні піноблоків з великою розбіжністю в розмірах для кладки застосовують звичайний розчин. Клей занадто дорогий, щоб його укладати великим шаром. При використанні цементного розчину витрати значно менші, але теплоізоляційні характеристики будівлі не йдуть ні в яке порівняння – вони набагато нижчі.
Щільність і маса піноблоків
Пінобетон може мати різну щільність. Позначається вона латинською літерою D, після якої стоять цифри від 300 до 1200 з кроком у 100 одиниць. Що вища щільність, то більша маса і міцність, але нижчі теплоізоляційні характеристики. Тому за сферою використання піноблоки ділять на три категорії:
- від D300 до D500 – теплоізоляційні блоки з пінобетону. Їх використовують як утеплювач (наприклад, під час утеплення балкона або лоджії), витримувати будь-яке значне навантаження вони не в змозі.
- від D600 до D900 – конструкційно-теплоізоляційні блоки. Їх ще часто називають будівельними. Вони витримують деяке навантаження, мають при цьому непогані властивості зі збереження тепла. Саме такі зазвичай застосовують при будівництві приватних одно-двоповерхових будинків. Оптимальний вибір – D600 і D700. Товщина стіни при використанні блоків такої щільності всього 35-45 см, причому без необхідності додаткового утеплення.
- від D1000 до D1200 – конструкційні блоки. Здатні нести значні навантаження, але теплопровідність низька. Потрібне додаткове утеплення. У приватному будівництві використовується мало.
Щільність піноблоків впливає на його масу. Фактично марка і відображає масу одного кубометра матеріалу. Наприклад, кубометр піноблоків марки D400 важитиме близько 400 кг, куб блоків щільності D700 має масу – близько 700 кг.
Чому “близько”, тому що процес виготовлення допускає деяку похибку. Нормальною вважається маса трохи більша – у межах 10-15%. Але при цьому треба дивитися, щоб не було сторонніх включень. Деякі виробники для зниження собівартості підмішують биту цеглу або щебінь. Маса через це стає трохи більшою, що загалом некритично. Але ці добавки сильно знижують теплопровідність, що вже зовсім недобре. І це вже не пінобетон, а незрозумілі будівельні блоки з невідомими характеристиками і незрозуміло, як вони поведуть себе під час експлуатації. Тому під час купівлі обов’язково цікавтеся масою, а за можливості розбийте парочку і подивіться, що всередині.
Розміри піноблоку
Виробництво блоків з ніздрюватого бетону регламентовано ДСТУ 215 20-89. У ньому визначено характеристики і стандартні розміри, але також є приписка про те, що допускається зміна параметрів на замовлення споживача.
За призначенням піноблоки бувають стінові та перегородкові. Стінові застосовують при кладці несучих стін. Вони зазвичай мають розмір 600*300*200 мм. Деякі фірми випускають блоки довжиною 625 мм. Інші параметри залишаються такими ж. У тому випадку розмір найпопулярнішого піноблоку має такий вигляд: 625*300*200 мм.
У будь-якому разі, для стіни в 30 см ширини досить укласти один блок. Причому якщо використовувати марку D600 або D700, цілком можна працювати поодинці. Один блок важить не так і багато – від 21 кг до 26 кг (21 кг – менш щільні, 26 кг – більш).
Є стінові блоки різного формату. Наведемо основні розміри піноблоку, який використовується для кладки несучих стін і перегородок:
- 600*300*200 мм – найпопулярніший розмір піноблоків;
- 600*300*250 мм;
- 600*300*300 мм;
- 600*300*400 мм.
За щільності D600 або D700 працювати поодинці цілком можна з піноблоками шириною 200 мм, 250 мм. Їхня маса в 20-35 кг. Можна впоратися самотужки. Ще більші, шириною 300 мм і тим більше 400 мм – це вже робота для двох. Можливе навіть використання підйомного механізму.
Є великоформатні блок-панелі. З ними працювати можна тільки з використанням підйомної техніки – хоча б лебідки. Зате будівництво просувається дуже швидко. Розміри піноблоку великого формату такі:
- 1000*600*600 мм;
- 1000*600*500 мм;
- 1000*600*400 мм;
- 1000*600*300 мм.
Тобто, блоки шириною 300 мм і 400 мм при зведенні будівлі в середній смузі укладаються в один ряд. Оскільки висота їх становить 60 см, то рядів також буде небагато.
Розміри піноблоку підбираються залежно від типу будівлі та стіни.
Є ще малоформатні блоки. Їх зазвичай використовують для утеплення, в деяких випадках для будівництва стін – якщо перегородка потрібна невеликої товщини, або вирішили будувати з пінобетонних блоків малого розміру. Розміри піноблоку малої товщини такі:
- 600*300*100 мм;
- 600*300*150 мм.
Працювати з ними легко, бо маса і невелика, особливо якщо вони використовуються як теплоізоляційні. Щільність пінобетону тоді 300 або 400 одиниць, тож вага одного піноблоку не перевищує 10 кг.