Як поставити складні двері (гармошка, книжка)

Як поставити складні двері (гармошка, книжка)

Часом звичайні відкривні двері поставити не виходить: місця дуже мало або вони б’ються об стіни чи меблі. У цьому разі можуть допомогти складні двері. Їх ще називають розкладними або такими, що складаються. Суть цього не змінюється: вони збираються з однієї або двох сторін дверного отвору, займаючи невеликий простір.

Види складних дверей

Складні двері будь-якого типу влаштовані нескладно. Складаються вони з окремих смуг, рухомо з’єднаних між собою. Одна зі смуг – крайня права або ліва – закріплена нерухомо. Всі інші вгорі (іноді і внизу теж) мають невеликі ролики, які вставляються в направляючу. Під час докладання зусилля, ролики ковзають по направляючій, змушуючи сегменти складатися. Залежно від того, як і де закріплені ролики, розкладні двері бувають двох типів: «гармошка» і «книжка».

Види складних дверей

Якщо ролики закріплені в середині кожної ламелі дверей, виходять двері-гармошка. При цьому кожен фрагмент повертається навколо осі, на якій і закріплений ролик. Складки виходять дрібні – приблизно завширшки зі стіну (трохи більше або менше – залежить від моделі та параметрів стіни). Ширина ламелі складних дверей цього типу становить 8-20 см. Найпоширеніші – шириною 12-15 см, інші зустрічаються рідше. Висота стандартна для дверей близько 220-230 мм, ширина – мінімальна – 50 см, максимальна – 600 см. Є більш високі моделі – для складних перегородок.

Гармошка

Довжина полотна легко коригується – збільшенням або зменшенням кількості сегментів, аж до створення складних перегородок. Тільки один момент: у довгих дверях/перегородках необхідні дві напрямні – вгорі та внизу. В іншому разі під час роботи механізм часто заклинює.

двері гармошка

Плюс складаних дверей-гармошки – невисока ціна. На стандартний дверний отвір є безліч пропозицій з ціною близько 2-3 тисяч гривень. Є, звісно, і дорожчі. Термін служби – близько 5 років. Найпоширеніша поломка – вихід з ладу роликів. У найдешевших моделях вони з м’якого пластику. У результаті і двері «галасливі», і стираються швидко. Як завжди, стоїть вибір: дорожче і, можливо, якісніше, або дешево.

Книжка

Двері-книжка відрізняються більшими фрагментами. На стандартний дверний отвір їх іде не більше двох частин. У цьому випадку ролики кріпляться через одне зчленування, причому – на місці стику. У такому разі виходить, що дверне полотно складається, нагадуючи сторінки книги. Та частина, яка не має роликів, висувається в приміщення.

Двері-книжка

У складеному стані двері-книжка займають більше місця, ніж «гармошка», але такий тип пристрою має свої плюси. Фрагменти дверей-гармошкою не вийде зробити з дуже товстого матеріалу: сама конструкція не дозволить. Тому вони найчастіше зроблені з пластику, МДФ. При самостійному виготовленні можуть використовувати фанеру та інші подібні матеріали. Звідси і сфера застосування – найчастіше використовують як двері в підсобні приміщення – типу комор, можуть бути встановлені як двері в саморобній душовій кабіні. У цьому випадку пластик – один із найкращих матеріалів: забезпечує герметичність, не боїться підвищеної вологості, добре миється, можливо – із застосуванням мийних засобів. Як міжкімнатні двері або перегородки такі двері ставлять тоді, коли вони тільки розмежовують простір: характеристики зі звукоізоляції практично «ніякі».

Двері-книжка можуть бути зроблені навіть із масиву дерева. По-перше, ролики використовуються більш солідні, по-друге – конструкція не накладає обмежень за товщиною. Тому двері-книжка можуть бути з дерева, скла, металопластику. Причому, при використанні спеціальної фурнітури металопластикові складні двері можуть використовуватися як вхідні, оскільки забезпечують достатній ступінь безпеки. Їх часто ставлять у будинку як вихід на терасу або у внутрішній двір. Недолік таких систем: солідна ціна. Комплект фурнітури на одні двері-книжку з металопластику коштує близько 550-600$. Звичайні ж трохи дорожчі за стандартне полотно. Їх можна використовувати як міжкімнатні двері, ставити в шафи.

Технічні параметри для складних дверей типу «книжка»:

  • Довжина – до 7 м при використанні дерев’яних систем (зі склом або без) і до 6 м у металопластикових системах.
  • Висота дерев’яних – від 800 мм до 3000 мм; металопластикових – від 640 мм до 2400 мм.
  • Ширина однієї стулки в дерев’яних від 440 мм до 1200 мм; у металопластикових – від 490 мм до 940 мм.
  • Кількість стулок – від 2-х до 7.
    Є ще один тип дверей, що заощаджують простір – розсувні. Про те, які вони бувають і як їх встановлювати можна прочитати тут.

Встановлення складних дверей

Оскільки системи трохи відрізняються, є деякі відмінності в процесі монтажу, але дуже багато і загальних моментів:

  1. Ставляться двері в уже оброблений дверний отвір.
  2. Ставляться жорсткі вимоги щодо геометрії отвору дверей: строго вертикально і строго горизонтально, без відхилень.
  3. Під час монтажу необхідно жорстко контролювати вертикальність установки. Найменші відхилення призводять до заклинювання системи, а також до швидшого стирання роликів.

Далі опишемо процес монтажу кожного виду деверей у фото- і відео-форматі

Монтаж дверей гармошки: ставимо своїми руками

Складні двері-гармошка в стандартній комплектації мають:

  • дві довгих бічних напрямних;
  • одну коротку – верхню (може бути і нижня);
  • необхідну кількість ламелей (залежить від параметрів вашого дверного отвору);
  • кріпильні елементи (саморізи, кліпси тощо);
  • упори;
  • ролики;

Вивчивши весь вміст, починаємо монтаж. Спочатку ретельно вимірюємо дверний отвір. Бічні напрямні відрізаємо за висотою. Щоб розпил був рівним, краще використовувати стусло, а пилку з дрібним зубом – полотно для металу, наприклад.

Монтаж дверей гармошки: ставимо своїми руками

Збірка дверей

Верхня напрямна має бути трохи коротшою за ширину прорізу: там же стоятимуть бічні. Тому від ширини дверного отвору віднімають подвоєну ширину бічних напрямних. У різних виробників вони мають різний перетин, але в середньому віднімати потрібно 3-4 см. Усе точно відміряють і відрізають.

Пластини дверного полотна часто мають більшу довжину, ніж потрібні. Їх можна відрізати, як правило, зрізають внизу. Висота ламелі вираховується так: від висоти дверного отвору віднімають 0,7-1 см зазору внизу (щоб не чіплялися планки за поріг), і ще віднімають висоту роликового механізму і направляючої. У кожному випадку вона різна, зазвичай вказується в інструкції з установки, яка має додаватися до дверей. Якщо її немає, можна закріпити верхню направляючу, закотити в неї ролики, і так вимірювати необхідну висоту. Відзначивши її на ламелях непотрібну частину відпилюють. Використовувати можна звичайну ручну пилку, болгарку або торцювання. У кого що є в наявності.

Один важливий момент: у деяких випадках – за наявності нижньої напрямної – в нижній частині ламелей можуть бути встановлені кріпильні елементи. Перед тим, як почати пиляти, їх потрібно всі демонтувати. Вони зазвичай просто виймаються. Потрібно тільки докласти зусилля.

збірка дверей

Такої ж довжини відрізаємо всі гнучкі з’єднувачі. Якщо двері-гармошка пластикові, зазвичай з’єднуються частини за допомогою гнучких з’єднувачів, у які панелі просто вставляються. Іноді виробники роблять додаткові декоративні накладки, які приклеюються в нижній частині ламелей на двосторонній скотч (теж йде в комплекті).

Монтаж дверей гармошки: ставимо своїми руками

Далі приступаємо до монтажу. Першою беремо замкову планку. Це крайня планка, яка в дверях-гармошках не складається. У неї встановлюється торцева напрямна.

Монтаж дверей гармошки: ставимо своїми руками

На кожній із ламелей встановлюємо поворотні ролики. Вони можуть бути різної форми. У цій моделі – невеликі елементи. Вони вставляються в обумовлене місце і закріплюються одним-двома гвинтами.

Монтаж дверей гармошки: ставимо своїми руками

Тепер можна збирати дверне полотно. У даній моделі ламелі з’єднуються за допомогою гнучких вставок. У наявні по краях канавки вставок заводяться пластини.

Монтаж дверей гармошки: ставимо своїми руками

Склавши всі необхідні частини, закріплюємо гнучкі вставки. Вони кріпляться зверху і знизу за допомогою гвинтів (йдуть у комплекті). Зручніше спочатку всі гвинти наживити вручну, а потім закрутити їх шуруповертом.

Монтаж дверей гармошки: ставимо своїми руками

Склавши дверне полотно, вимірюють його ширину в складеному стані. Це необхідно для встановлення упору.

Склавши дверне полотно, вимірюють його ширину в складеному стані. Це необхідно для встановлення упору.

Цей розмір переносимо на верхню напрямну планку. У цьому місці, посередині просвердлити отвір під установку стопора. Його ставлять на місце, закріплюючи гвинтом.

Монтаж дверей гармошки: ставимо своїми руками

Збірку дверей-гармошки закінчено. Починається монтаж у дверний отвір.

Встановлення дверей-гармошки в дверний отвір

Спочатку розмічають місце встановлення верхньої направляючої. Зазвичай вони знаходяться посередині отвору, але можуть бути винятки. Розмічаючи лінії встановлення, стежте за тим, щоб вони були рівними.

У даній моделі напрямні монтуються на кліпси: невеликі пластикові засувки. Ця система зручна в монтажі. Спочатку встановлюються кліпси, потім у них затискаються напрямні.

Встановлення дверей-гармошки в дверний отвір

Оскільки основне навантаження в такій системі припадає на верхню частину, тут кліпси встановлюють часто. Крайні – на відстані 1 см, відступивши 5 см від них – ще по одній, а решта з кроком 16-20 см. На бічних упорах відстань між кліпсами – 40 см. Зверніть увагу, що кліпси для встановлення з боку замка мають менші розміри, а також пофарбовані в білий колір. Їх ставлять на відстані в 40 і 70 см.

Під час монтажу точності дотримуються аж до міліметра. Навіть незначне відхилення призведе до того, що напрямна «не сяде». Тому є сенс відзначити не тільки середню лінію, до якої кріпляться кліпси, а й ті, за якими рівняються краї.

Встановлення дверей-гармошки в дверний отвір

За необхідності під кожну кліпсу ставлять дюбелі. Якщо в дверному отворі закладено дерев’яний брусок, можна їх кріпити на саморізи по дереву завдовжки не менше 80 мм.

Перед установкою повзуни (ролики) змащуються мастилом, що додається.

Встановлення дверей-гармошки в дверний отвір

Вони заводяться у верхню направляючу. Зручніше це робити в зібраному стані. Ламелі стискають, заводять ролики в паз, який є в направляючій.

Встановлення дверей-гармошки в дверний отвір

Навішені на направляючу двері піднімають в отвір. Направляючу встановлюють на кліпси, просто підбиваючи її долонею в тих місцях, де змонтовані кліпси.

Встановлення дверей-гармошки в дверний отвір

Бічні напрямні ставляться так само: підводяться до кліпсів і легким ударом долоні «сідають» на місце. Незважаючи на легкість монтажу, тримаються вони дуже добре. Заради експерименту можете посмикати: щоб вирвати з кріплення доведеться налягати всім тілом.

Встановлення дверей-гармошки в дверний отвір

Останньою встановлюється ручка. Перед монтажем її теж краще змастити. Ручка складається з двох частин: лицьової і тильної. З’єднуються вони гвинтами. На цьому точно все: складні двері-гармошка встановлені своїми руками.

Не всі складні двері кріпляться на кліпси. Велика частина, до речі, має звичайне кріплення на дюбель-цвяхи. У цьому випадку є особливості монтажу. Про них розказано у відео-форматі.

Ставимо складні двері-книжку

Навіть якщо ви купили готовий комплект, без деяких робіт не обійтися. Насамперед доведеться зібрати дверну коробку. Вона йде зазвичай у комплекті з дверима. Відрізняється наявністю П-подібного паза, в який встановлюється бігунок. Тому стару коробку, навіть якщо вона в хорошому стані, використовувати не вдасться. Хіба що, ви зможете в неї вмонтувати профіль відповідного перетину.

Ставимо складні двері-книжку

З цього профілю збирається коробка. Весь процес детально розписаний тут. Також необхідно буде встановити петлі. Їх ставлять на ту частину, яка буде відкриватися. Хороша новина полягає в тому, що в готовому комплекті виїмки під них уже готові. Залишається тільки розмітити, просвердлити отвори і закрутити саморізи.

Ставимо складні двері-книжку

Два полотна між собою з’єднуються прихованими петлями або петлями-метеликами.

Ставимо складні двері-книжку

Якщо вибирати з двох видів петель, то краще ставити приховані. У відкритому стані вони майже не залишають щілини між полотнами. До того ж вони потужніші, можуть витримати солідні навантаження. Їхні мінуси: складніше встановлення і більша вартість. Але якщо двері з МДФ або масиву, то ставити потрібно саме їх. «Метелики» підійдуть до легкого дверного полотна або там, де зробити значні виїмки під тіло прихованої петлі не вийде.

Ставимо складні двері-книжку

Після врізки петель (краще прихованих, вони надійніше тримають і мають кращий вигляд) потрібно встановити бігунок. Він ставиться у верхньому торці полотна, яке буде складатися.

Ставимо складні двері-книжку

Потім залишається навісити першу половину на встановлену коробку. До неї прикріпити другу, встановивши другі частини прихованих петель. Тільки спочатку друга половинка заводиться повідцем у паз і тільки потім стикується з уже навішеною половиною. Після цього залишається тільки встановлення ручок і оздоблення дверного отвору лиштвою.

Покроковий процес встановлення дверей-книжки дивіться у відео.

Якщо подібна робота для вас – не складність, можна зібрати двері-книжку самостійно. Є в магазинах фурнітури петлі, бігунки, ролики, повзунки і напрямні. Зібравши все це разом, ви отримаєте шукане: складні двері у вигляді книжки. Приблизний комплект фурнітури – у відео нижче.

Але навіть маючи подібний комплект, потрібно знати, як його зібрати. Цей процес складання є в наступному відео. Дивіться, може вдасться повторити. Вийшло непогано.

Ще один варіант механізму дверей-книжки в наступному відео. У ньому два полотна з’єднані рухомо зчленованою пластиною, яку встановлюють у верхньому і нижньому торці. Механізм доповнено роликами, які рухаються по закріпленій у верхній частині коробки направляючій. Як зібрати і встановити складні двері-книжку з таким механізмом – у наступному відео.

Фото складних дверей в інтер’єрі

Використовувати складні двері для шаф – гарна ідея

Використовувати складні двері для шаф - гарна ідея

Двері-книжка у вбудованій шафі: зручно і функціонально

Двері-книжка у вбудованій шафі: зручно і функціонально

Позначити різні зони – чудовий вибір, що займає мало місця

Позначити різні зони - чудовий вибір, що займає мало місця

Можна зробити часткову перегородку, в яку встановить ажурне полотно. Так ще й у другій половині буде достатньо світла

Можно сделать частичную перегородку, в которую установит ажурное полотно. Так еще и во второй половине будет достаточно света

Якщо коридор дуже маленький, можна поставити міжкімнатні двері-гармошку

Якщо коридор дуже маленький, можна поставити міжкімнатні двері-гармошку

При виборі кольору, можна вибрати в тон стін

При виборі кольору, можна вибрати в тон стін

Двері-книжка теж використовуються як міжкімнатні. Щоправда, у цьому разі вони тільки позначають територію

Двері-книжка теж використовуються як міжкімнатні. Щоправда, у цьому разі вони тільки позначають територію

Оформити вихід у двір будинку таким чином – це просто чудово

Оформити вихід у двір будинку таким чином - це просто чудово

Не можете вирішити, відкрита чи закрита тераса? Ось вам рішення

Той самий варіант, тільки погляд «зсередини»

Той самий варіант, тільки погляд «зсередини»

Вихід на балкон оформлений за допомогою розсувних пластикових систем

Вихід на балкон оформлений за допомогою розсувних пластикових систем

Відкрита/закрита літня кухня

Відкрита/закрита літня кухня

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: